Slnečné žiarenie by mohlo pomôcť so zmenou klímy, tvrdí OSN
Zmeny v slnečnom žiarení by mohli pomôcť s klímou, tvrdí OSN. Tvorcovia nových technológií plánujú odraziť časť energie zo slnečného žiarenia do vesmíru, čím by sa obmedzilo otepľovanie atmosféry.
Teraz však nad nimi existuje príliš veľa otázok a nemôžu byť alternatívou k znižovaniu emisií skleníkových plynov, uvádza správa OSN na ochranu životného prostredia.
Podľa OSN technológie umožňujúce zmeny v slnečnom žiarení teraz nepredstavujú riešenie v snahách štátov udržať oteplenie pod dvoma stupňami v porovnaní s predpriemyselnou érou. "Tento názor by sa mohol zmeniť, ak zostanú klimatické opatrenia nedostatočné," uviedla agentúra OSN.

Technológie počítajú s tým, že by do stratosféry boli vnášané aerosólové častice, ktoré by boli schopné odraziť časť energie slnečného žiarenia. To sa prirodzenou cestou stáva napríklad pri veľkých erupciách sopiek, ktoré často vedú k dočasnému ochladeniu podnebia.
Podľa OSN možno predpokladať, že tieto technológie by dokázali ochladiť zemskú atmosféru v relatívne krátkom čase. Náklady na zníženie teploty o jeden stupeň by však pravdepodobne stáli niekoľko desiatok miliárd dolárov ročne.
OSN tiež poukazuje na to, že tieto technológie zatiaľ nie sú dostatočne prebádané, a preto je nutné zvážiť všetky ich možné dopady.
"Všetky nové technológie treba jasne pochopiť a opísať ich možné riziká a dopady pred ich zaradením do prevádzky," uviedla šéfka programu na ochranu životného prostredia Andrea Hinwoodová. Podľa nej by bolo chybou vnímať technológie ako náhradu za znižovanie emisií skleníkových plynov, ktoré musia zostať "globálnou prioritou".
Tieto technológie navyše neriešia príčiny klimatických zmien, ale snažia sa len oslabiť niektoré následky. (ČTK)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Poslanci Európskeho parlamentu v zrýchlenom právnom konaní odobrili nové nariadenie o podpore výroby munície. Cieľom je urýchliť dodávky munície a rakiet na Ukrajinu a pomôcť členským štátom obnoviť vyprázdnené vojenské sklady. Čítaj ďalej
Polícia v Portugalsku pri pátraní po Maddie zabezpečila predmety, ktoré by mohli súvisieť s jej zmiznutím. V najbližších dňoch majú byť predmety posúdené. Britské dievčatko zmizlo pred 16 rokmi.
(ČTK)Irán počas tohto roka popravil najmenej 307 ľudí, počet popráv obesením v máji prudko narástol na najvyššie hodnoty od roku 2015, informovala nórska skupina Iran Human Rights bojujúca za ľudské práva.
(TASR)Situácia v Bachmute sa zmenila. Veliteľ ukrajinských pozemných síl Syrskyj konštatoval, že ruské útoky ustali, no podľa neho ide len o dočasný útlm. Navyše sa znásobilo ostreľovanie. Čítaj ďalej
Rusko na Medzinárodný deň detí poškodilo na Ukrajine detskú polikliniku, tri školy aj škôlku. Ukrajinský minister zahraničia Kuleba pripomenul, že Rusi zabili aj deväťročné dievča.
(TASR)Od začiatku ruskej vojenskej invázie zomrelo na Ukrajine najmenej 484 detí a ďalších 992 utrpelo zranenia. Oznámila to na Medzinárodný deň detí ukrajinská generálna prokuratúra. Čítaj ďalej
V Poľsku prišla o život ďalšia žena v dôsledku zákazu umelého prerušenia tehotenstva. Tridsaťtriočná Dorota dostala septický šok po tom, čo jej v dvadsiatom týždni tehotenstva odtiekla plodová voda a lekári čakali, kým plod zomrie.
(SME)Ukrajina chce na júlovom summite NATO vo Vilniuse získať "jasné" rozhodnutie o svojej budúcnosti v Severoatlantickej aliancii. Povedal to prezident Zelenskyj na úvod summitu lídrov Európskeho politického spoločenstva. Čítaj ďalej