Tureckí záchranári pokračujú v pátraní po ľuďoch, ktorí prežili zemetrasenie
Tureckí záchranári pokračujú v pátraní po ľuďoch, ktorí pod sutinami domov prežili zemetrasenie. To zasiahlo Turecko a Sýriu pred desiatimi dňami. V provincii Kahramanmaraš údajne vyslobodili 42-ročnú ženu.
Túto záchranu po 222 hodinách pod troskami však nebolo možné nezávisle overiť.
DPA uviedla, že dvaja bratia, ktorých zachránili v utorok ráno v Kahramanmaraši, povedali v rozhovore pre televíznu stanicu CNN Türk, že v závale mali prístup k proteínovému prášku, rozpúšťali ho vo vlastnom moči a tak konzumovali.
Medzičasom sa v niektorých častiach zemetrasením postihnutých oblastí provincie Hatay začalo s odstraňovaním sutín a upratovacími prácami, informoval reportér stanice TRT.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok uviedol, že predtým, než sa začne s odstraňovaním trosiek, sa záchranári vždy uistia, či pod nimi nezostal nikto živý.
Erdogan tiež dodal, že zemetraseniami a dotrasmi bolo v Turecku zničených takmer 20-tisíc budov.
V núdzových prístreškoch sa v súčasnosti v Turecku nachádza približne 1,6 milióna ľudí. Ďalších asi 600-tisíc ľudí buď opustilo oblasť zemetrasenia vlastnými silami, alebo bolo evakuovaných.
Turecké orgány činné v trestnom konaní medzičasom zadržali niekoľko dodávateľov stavebných prác pre podozrenie, že by mohli niesť časť zodpovednosti za zrútenie domov a ďalších budov.
Okrem toho turecká polícia zadržala najmenej 20 používateľov sociálnych médií, ktorí zverejnili "provokatívne" komentáre.
Aj prezident republiky Erdogan sa ohradil voči niektorým príspevkom na sociálnych sieťach, pričom avizoval právne kroky v rámci výnimočného stavu, ktorý bol vyhlásený v desiatich provinciách postihnutých zemetrasením. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
Trump pohrozil žalobou renomovanému denníku New York Times. Prezident je presvedčený, že noviny o ňom klamali.
(TASR)V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Hasičom sa po 11 dňoch podarilo uhasiť lesný požiar v Biebrzanskom národnom parku na severovýchode Poľska.
(TASR)Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov. Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že tí politickí medzi nimi nebudú.
(TASR)EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Páchateľa útoku v mešite vo Francúzsku vydajú z Talianska do polovice mája, muž sa po úteku sám prihlásil na polícii.
(TASR)