Babiš zostane predsedom hnutia ANO aj poslancom v Snemovni
Andrej Babiš ostáva po porážke v prezidentských voľbách šéfom hnutia ANO aj poslancom, povedal po predsedníctve strany. Hnutie bude viesť z úzadie. Viac zodpovednosti prenesie na prvého podpredsedu Karla Havlíčka.
"Musíme dobudovať štruktúru hnutia, sústrediť sa na mladú generáciu a hľadať nové tváre. Teraz bude časť nabrať sily, pripraviť ďalšiu stratégiu do európskych a krajských volieb v roku 2024 a do volieb do Poslaneckej snemovne v roku 2025," načrtol svoje plány Babiš.
Častejšie chce chodievať do Snemovne. "Konečne som pochopil, ako to tam funguje. Musíte tam byť vždy, keď sa kliká," povedal s úškrnom expremiér. Zo všetkých poslancov patrí k najväčším absentérom.
Hlavnou úlohou ANO bude teraz podľa neho presvedčiť voličov SPD a ČSSD, že jeho hnutie je jediné, ktoré bude obhajovať ich záujmy. Mnohí vraj zabudli, čo skratka ANO znamená – je to Akcia nespokojných občanov.
Hlavnými tvárami hnutia budú Alena Schillerová a Karel Havlíček ako predseda tieňovej vlády.
Na stredajšom zasadnutí predsedníctva sa funkcie podpredsedu hnutia vzdal hajtman Moravskosliezskeho kraja Ivo Vondrák. Opakovane kritizoval kampaň svojho straníckeho šéfa pred prezidentskými voľbami a verejne podporil jeho protikandidáta Petra Pavla. Podobne sa vyjadroval aj primátor Ostravy Tomáš Macura.
Niektoré české médiá informovali, že by podľa zdrojov z prostredia hnutia mal Babiš zostať v Snemovni do jari, potom sa vzdať mandátu a pripravovať sa na kampaň pred budúcoročnými voľbami do Európskeho parlamentu, krajskými a senátnymi voľbami. Zároveň by vraj mal pripraviť potenciálneho lídra do parlamentných volieb, ktoré budú v roku 2025. Ním by mal byť podpredseda hnutia Karel Havlíček. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Rusko je ochotné rokovať s USA o Záporožskej jadrovej elektrárni, tvrdí riaditeľ ruskej štátnej korporácie Rosastom. Čítaj ďalej
Hudba, ktorá nehovorí, kedy sa máme báť. V horore Hriešnici je však hlavnou postavou.
(SME)Švédskeho novinára odsúdili v Turecku za urážku prezidenta Erdogana na podmienečný trest v trvaní 11 mesiacov.
(TASR)Zelenskyj počas súkromného rozhovoru s Trumpom vo Vatikáne údajne povedal, že Krym za ruský neuzná, píše Axios. Čítaj ďalej
Nový švajčiarsky zákon o zákaze činnosti Hamasu nadobudne účinnosť 15. mája.
(TASR)Pri nočnej streľbe v Bruseli utrpel zranenia muž, nie je v ohrození života. Incident vyšetruje polícia.
(TASR)Ukrajina a USA by mohli v priebehu 24 hodín podpísať dohodu o nerastných surovinách, oznámil premiér Šmyhaľ. Čítaj ďalej
Starší muž v Kodani stratil kontrolu nad autom, zranil piatich ľudí
(TASR)