EÚ zvažuje cenový strop na ruskú naftu vo výške sto dolárov za barel
EÚ plánuje zavedenie cenového stropu na ruskú naftu vo výške sto dolárov za barel, uviedli nemenované zdroje. Táto úroveň by mohla pomôcť odvrátiť najhoršie dôsledky zákazu dovozu palív z Ruska, ktorý začne platiť o 10 dní.
Európska komisia zvažuje výšku cenových stropov na ropné produkty z Ruska po tom, ako skupina najbohatších ekonomík G7 ponúkla cenové rozpätie, ktoré čiastočne vychádza z existujúceho cenového stropu pre ruskú ropu (60 USD za barel).
Očakáva sa, že limit na cenu ruskej nafty bude platiť od 5. februára, teda od rovnakého dátumu, keď v EÚ začne platiť zákaz na takmer všetok dovoz rafinérskych produktov z Ruska, čo je trest za jeho inváziu na Ukrajinu.
Limity pre tretie krajiny
EÚ a G7 chcú zaviesť limity na ruský vývoz do tretích krajín, ktorých spoločnosti budú mať prístup ku kľúčovým západným službám len vtedy, ak budú tieto limity dodržiavať.
Horná cenová hranica na úrovni 100 USD za barel by sa podľa ľudí oboznámených s problematikou vzťahovala na produkty, ako je nafta, ktorá má tendenciu predávať sa s prirážkou voči cene ropy.
Zatiaľ, čo pri iných ropných produktoch, ktoré sa zvyčajne predávajú so zľavou, ako je vykurovací olej, by bola cenová hranica na úrovni 45 USD, dodali zdroje, podľa ktorých sa tieto čísla sa môžu počas rokovaní medzi členskými štátmi ešte zmeniť.
Znížiť príjmy Ruska pri zachovaní cien
Cieľom rokovaní je vybalansovať dva protichodné ciele: na jednej strane obmedziť príjmy Ruska na financovanie vojny na Ukrajine a zároveň zabrániť prudkému nárastu cien alebo nedostatku kľúčových produktov na globálnom trhu.
EÚ sa bude musieť jednomyseľne dohodnúť na úrovniach cenového stropu, ktoré potom bude musieť schváliť aj skupina G7.
Diplomati EÚ začnú o cenových hladinách formálnejšie diskutovať v piatok a očakáva sa, že rozhovory budú búrlivé. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
V Kyjeve zazneli výbuchy a protivzdušná obrana v okolí mesta zostrelila niekoľko nepriateľských dronov, informoval denník Ukrajinska Pravda s odvolaním sa na regionálne úrady a hovorcu ukrajinských vzdušných síl. Čítaj ďalej
Na Ukrajinu dorazili tanky Challenger 2, ktoré prisľúbila Británia. Uviedla to hovorkyňa ukrajinského ministerstva obrany Iryna Zolotarová. "(Tanky) už sú na Ukrajine," potvrdila Zolotarová. Bližšie podrobnosti neuviedla. Čítaj ďalej
Členovia nedávno vytvoreného ruského útočného útvaru tvrdia, že velitelia na nich nasadili vojakov, ktorí im majú brániť v ústupe a vyhrážajú sa im aj smrťou. Ruské sily totiž utrpeli v bojoch na východe Ukrajiny "obrovské" straty. Čítaj ďalej
Vladimir Putin cez víkend oznámil, že časť svojich taktických jadrových zbraní presunie na územie Bieloruska. Môže prípadné umiestnenie ruských jadrových zbraní zmeniť situáciu na Ukrajine? Zvýšilo sa riziko jadrovej vojny? (SME)
Zdeno Cíger, Michal Handzuš, Ján Lašák, Ján Filc, Dominik Graňák a ďalšie hokejové osobnosti reagovali v ankete na rozhodnutie Slovenského zväzu ľadového hokeja o neúčasti hokejistov z KHL na majstrovstvách sveta. (Sportnet)
Maďarský parlament ratifikoval vstup Fínska do NATO, o vstupe Švédska do NATO poslanci nerozhodli. Informoval o tom server Telex.hu. Za návrh hlasovalo 182 poslancov, proti boli šiesti. (TASR)
Na Ukrajinu dorazilo 18 tankov Leopard z Nemecka, ktoré Berlín prisľúbil Kyjevu zhruba pred dvoma mesiacmi. Informoval o tom časopis Der Spiegel, podľa ktorého už tanky prekročili ukrajinskú hranicu. Čítaj ďalej
Riaditeľ agentúry pre atómovú agentúru Grossi sa obáva, že situácia v Záporožskej elektrárni sa vôbec nezlepšuje. Dôvodom napätej situácie je militarizácia oblasti okolo elektrárne a aj nedávny výpadok elektriny v nej. (TASR)