Sme bližšie k úplnému zničeniu. Ručička symbolických Hodín súdneho dňa sa posunula
Ručička symbolických Hodín súdneho dňa, ktoré ukazujú, ako blízko je Zem k úplnému zničeniu, sa posunula a od polnoci ju delí 90 sekúnd. Od januára 2020 boli ručičky 100 sekúnd pred polnocou, čo bolo najbližšie k polnoci v histórii.
Vo vyhlásení zverejnenom akademickým žurnálom Bulletin of the Atomic Scientists (BAS) sa uvádza, že tento rok sa hodiny posúvajú o desať sekúnd dopredu "najmä, ale nie výlučne v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu a zvýšeného rizika jadrovej eskalácie".
"Chabo skrývané hrozby Ruska, že použije jadrové zbrane, pripomínajú svetu, že eskalácia konfliktu — náhodou, úmyselne alebo nesprávnym výpočtom — je veľkým rizikom," uvádza sa vo vyhlásení na základe rozhodnutia vedeckej rady, v ktorej je aj desať laureátov Nobelovej ceny.
"Možnosť, že sa konflikt vymkne spod kontroly kohokoľvek, zostáva vysoká," upozorňuje BAS.
Na zmenu časového údaju mali vplyv aj pretrvávajúce hrozby v podobe klimatickej krízy a rozpadu globálnych noriem a inštitúcií potrebných na zmiernenie rizík spojených s pokročilými technológiami a biologickými hrozbami, ako je napríklad i choroba COVID-19.
"Žijeme v čase bezprecedentného ohrozenia a stav Hodín súdneho dňa odráža túto realitu," povedala prezidentka a výkonná riaditeľka BAS Rachel Bronsonová.
Upozornila, že veľká ručička je najbližšie k polnoci v dejinách Hodín súdneho dňa. Vyhlásila, že "toto rozhodnutie naši odborníci neberú na ľahkú váhu."
Pripomenula, že "vláda USA, jej spojenci v NATO a Ukrajina majú množstvo kanálov na dialóg". "Naliehavo vyzývame vedúcich predstaviteľov, aby ich všetky preskúmali v čo najväčšej miere, aby sa čas na hodinách mohol vrátiť späť," apelovala.
BAS založili v roku 1945 Albert Einstein, J. Robert Oppenheimer a ďalší vedci, ktorí počas druhej svetovej vojny pracovali na projekte Manhattan. Z tohto projektu vzišla v roku 1945 prvá atómová zbraň.
Myšlienka hodín symbolizujúcich globálnu zraniteľnosť voči katastrofe (Doomsday Clock) vznikla v roku 1947. O nastavení hodín rozhoduje vedecko-bezpečnostný výbor BAS, ktorý momentálne zahŕňa desiatich držiteľov Nobelovej ceny.
Hodiny boli pôvodne nastavené na sedem minút do polnoci. Najďalej od polnoci — 17 minút — sa nachádzali po skončení studenej vojny v roku 1991.
Od roku 1945 k riziku atómovej vojny pribudli aj globálna zmena klímy, znečistenie a mnoho ďalších faktorov, ktoré ohrozujú celú biosféru. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Severná Kórea odsúdila rozhodnutie USA dodať Ukrajine tanky s tvrdením, že takto rozširujú zástupnú vojnu s cieľom zničiť Rusko. Pchjongjang bude "vždy stáť v jednom zákope s armádnymi príslušníkmi a obyvateľmi Ruska". (TASR)
Nátlak spojencov na Nemecko pre tanky nebol férový, obavy Berlína majú svoje historické dôvody, hovorí v rozhovore zahraničnopolitický expert Matúš Halás. Berlín po tlaku spojencov dodá Ukrajine 14 tankov Leopard 2. (SME)
V Česku druhým dňom pokračujú voľby prezidenta. Volebné miestnosti sa otvorili o ôsmej hodine a voliči sa medzi Andrejom Babišom a Petrom Pavlom budú môcť rozhodovať do 14:00. (SME)
Parížsky súd nariadil aukčnému domu Christie's so sídlom v Londýne, aby obraz ukradnutý nacistami počas druhej svetovej vojny vrátil dedičom jeho majiteľa, bratranca spisovateľa Marcela Prousta. Čítaj ďalej
Dokumentárna snímka "20 dní v Mariupole", ktorá je dielom ukrajinského vojnového reportéra a filmára Mstyslava Černova, získala divácku cenu na festivale nezávislého filmu Sundance.
Holandská generálna prokuratúra v Haagu odporučila najvyššiemu súdu, aby 2000-ročný skýtsky zlatý poklad pochádzajúci z múzeí na Kryme definitívne pridelil Ukrajine. Po rokoch tak konečné rozhodnutie môže byť v prospech Kyjeva. (TASR)
Podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová v estónskom Tallinne vyzvala na podporu nezávislých ruských novinárov, aby mohli pracovať bez cenzúry Kremľa. Čítaj ďalej
S pestrofarebnými kockami z lega žije už niekoľko generácií. V roku 2000 vyhlásila Britská asociácia hračiek Lego za "hračku storočia". Od zaregistrovania patentu na umelohmotnú kocku uplynie dnes 65 rokov. (TASR)