Poľsko chce presvedčiť európske krajiny, aby Ukrajine poslali až 100 tankov
Poľsko sa snaží presvedčiť svojich európskych spojencov, aby Ukrajine poslali až 100 tankov západnej výroby. Poľský premiér Morawiecki sa snaží presvedčiť kancelára Scholza, aby sa Nemecko zapájalo viac do pomoci pre Ukrajinu.
"Nemecko so svojou politikou a závislosťou na ruskom (zemnom) plyne vytvorilo v prvom rade veľa neistoty a nestability. Malo by teraz preto cítiť viac zodpovednosti a pomôcť Ukrajine," vyhlásil Morawiecki.
Dodal, že Nemecko by malo viac pomáhať pri dodávkach zbraní na Ukrajinu. "Snažím sa presvedčiť Olafa, aby to spravili tak rýchlo, ako sa len dá," povedal poľský premiér.
Uviedol, že Poľsko pre Ukrajinu vyčlenilo 14 tankov Leopard a čaká na ďalšie z Dánska, Fínska, Nemecka a iných európskych krajín.
"Chceme ostatných inšpirovať, aby nazbierali viac tankov. Aby sme potencionálne mali 60, 70 až 100 veľmi moderných tankov, ktoré prinesú pre Ukrajinu zmenu na bojisku," uviedol Morawiecki. Neobáva sa, že Rusko by takéto konanie vnímalo ako eskaláciu vojny, dodal.
Poskytnutie moderných rakiet a tankov pre Ukrajinu je dôležité aj podľa poľského prezidenta Andrzeja Dudu.
"Stále sú (Rusi) veľmi silní a obávame sa, že sa pripravujú na nový útok... Je preto dôležité Ukrajine poslať ďalšiu pomoc, konkrétne moderné tanky a moderné rakety," citovala Dudu na výročnom stretnutí WEF v Davose agentúra Reuters. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej