Ukrajinskí pediatri čakajú na Slovensku mesiace na odobrenie vzdelania
Desiatky ukrajinských lekárov stále čakajú na Slovensku na uznanie diplomu. Ministerstvo, ale aj profesné zdravotnícke komory od nich žiadajú, aby sa vrátili domov, kde im potvrdia, že ich atestácia nie je falošná.
Ukrajinskí zdravotníci pritom naďalej musia zaplatiť poplatky v neúnosnej výške, upozorňuje Medzinárodná asociácia lekárov a zdravotníkov na Slovensku.
„Už trištvrte roka riešime napríklad ukrajinského pediatra, ktorý požiadal o uznanie vzdelania,’’ upozorňuje Alona Kurotová z asociácie.
Keďže ho získal v spornom študijnom odbore pediatria, ktorý nie je podľa našej legislatívy rovnocenný so vzdelaním na Slovensku, rezort školstva požiadal o stanovisko jednu z našich lekárskych fakúlt. Tá mala porovnať obsah vzdelania ukrajinského pediatra so slovenským študijným programom všeobecné lekárstvo.
Aj toto je však podľa asociácie výrazný pokrok oproti minulosti, kedy sa všetky žiadosti pediatrov automaticky zamietali. Slovenské deti pritom podľa asociácie nemá kto liečiť.
Ministerstvo zdravotníctva dokonca v decembri o kritickej situácii v detských ambulanciách informovalo na svojom facebookovom profile s tým, že pediatri nie sú za tento stav zodpovední. Tiež vyzvalo rodičov, aby kontaktovali pediatra, až keď majú vážne obavy o svoje dieťa.
Ukrajinským pediatrom podľa asociácie nepomohol ani balík zákonov Lex Ukrajina, ktorý oficiálne platí už trištvrte roka. Ten mal uľahčiť príchod ukrajinských lekárov na na náš trh, v realite to však platí len čiastočne.
„Okrem toho, že mnohí ukrajinskí lekári majú obmedzené možnosti nechať si doma potvrdiť platnosť svojich dokladov, stojí ich to aj nemalé peniaze. Ukrajinské dokumenty totiž treba ešte preložiť do slovenčiny, vyžaduje sa súdny preklad, kde sa poplatok pohybuje vo výške 50 až 100 eur,“ objasňuje Kurotová.
Podľa nej by pomohlo aj prípadné dočasné zrušenie poplatkov, ako to v prípade ukrajinských zdravotníkov zaviedli v Českej republike.
Medzinárodná asociácia lekárov a zdravotníkov na Slovensku. preto vyzýva slovenské inštitúcie, aby odstránili zbytočnú byrokraciu.
„Ak sa niečo dá overiť online na diaľku, skúsme byť moderným štátom, ktorý nebude žiadať od ľudí z vojnou zmietanej krajiny, aby hľadali v zbombardovaných domoch svoje dokumenty,“ dodala Kurotová. (SITA)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.