NATO nevníma Čínu ako protivníka, sledujeme ale jej rozvoj, povedal Stoltenberg
NATO nevníma Čínu ako svojho protivníka, povedal šéf aliancie Stoltenberg na záver dvojdňovej schôdzky v Bukurešti. Čína a jej čoraz asertívnejšie správanie vo svete však predstavuje pre alianciu podľa neho komplexnú výzvu.
Témou dnešného rokovania na úrovni ministrov zahraničia členských krajín bloku bol aj ambiciózny vojenský a technologický rozvoj Číny.
"Severoatlantická aliancia je združením Severnej Ameriky a Európy, ale výzvy, ktorým čelí, sú globálne," upozornil Stoltenberg.
Na summite v júni v Madride aliancia o Číne hovorila ako o krajine s ambíciami a "nátlakovými postupmi", upozorňovala na jej operácie v kybernetickej oblasti, snahu o kontrolu výroby kľúčových technológií i rýchle rozširovanie jej jadrového potenciálu.
Aliancia tiež pozorne sleduje vzťahy medzi Pekingom a Moskvou, ktorá vo februári začala ozbrojenú agresiu voči susednej Ukrajine.
Vo vzťahu k situácii na Ukrajine Stoltenberg varoval pred podceňovaním Ruska, hoci Ukrajina dosiahla na bojisku značné zisky, a opäť zdôraznil, že Ukrajinu je potrebné aj naďalej podporovať.
"Potrebujú viac protivzdušnej obrany, paliva aj elektrických generátorov," povedal generálny tajomník.
Ukrajinské členstvo v NATO podľa Stoltenberga zatiaľ nie je témou, keďže "ak sa Ukrajina neubráni (ruskej) agresii a nezostane nezávislým suverénnym štátom, jej členstvo v aliancii sa automaticky stáva nemožným". "Musíme postupovať krok za krokom," povedal Stoltenberg.
Ministri zahraničných vecí v Bukurešti rokovali aj o vstupe Fínska a Švédska do NATO, ktorý zatiaľ neschválilo Turecko a Maďarsko, alebo spolupráci s Bosnou a Hercegovinou, Gruzínskom a Moldavskom, ktoré "sa nachádzajú pod ruským tlakom".
"Musíme s nimi vybudovať dlhotrvajúce partnerstvo," poznamenal Stoltenberg. (ČTK)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Vydieranie, ukrajinské víťazstvo, nádej a Európa mimo hry. Čo vieme o nerastnej dohode medzi USA a Ukrajinou.
(SME)Trumpova administratíva upovedomila Kongres o zámere povoliť Ukrajine nákup vojenského materiálu z USA. Čítaj ďalej
Sybiha označil dohodu o nerastných surovinách za dôležitý míľnik v partnerstve medzi Ukrajinou a USA. Čítaj ďalej
Trump očakáva, že dohoda o nerastoch s Ukrajinou môže USA priniesť príjmy vo výške viac ako 350 miliárd dolárov. Čítaj ďalej
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.