EÚ vyšle do Arménska misiu, aby pomohla pri vytyčovaní hraníc s Azerbajdžano
Európska únia vyšle do Arménska misiu, aby mu pomohla vytýčiť hranice s Azerbajdžanom. Misia sa má začať v októbri a trvať maximálne dva mesiace. Azerbajdžan súhlasil, že bude spolupracovať.
Arménsko a Azerbajdžan viedli už dve vojny o územie Náhorného Karabachu - jednu v roku 1990 a druhú v roku 2020. Začiatkom septembra 2022 prepukli medzi oboma krajinami opäť ťažké boje, ktoré si vyžiadali vyše 280 obetí a zastavilo ich až prímerie sprostredkované USA.
Predchádzajúcu dohodu o prímerí z roku 2020 sprostredkovalo Rusko, ako dlhoročný hegemón v tomto regióne. Moskva však teraz v dôsledku svojej invázie na Ukrajinu stráca vplyv v tomto regióne a podľa AFP tým umožňuje, aby na seba úlohu tzv. sprostredkovateľov v rámci normalizácie vzťahov Arménska s Azerbajdžanom preberali Spojené štáty a Európska únia. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Hasičom sa po 11 dňoch podarilo uhasiť lesný požiar v Biebrzanskom národnom parku na severovýchode Poľska.
(TASR)Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov. Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že tí politickí medzi nimi nebudú.
(TASR)EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Páchateľa útoku v mešite vo Francúzsku vydajú z Talianska do polovice mája, muž sa po úteku sám prihlásil na polícii.
(TASR)Česko podpíše s juhokórejskou spoločnosťou zmluvu o výstavbe dvoch blokov jadrovej elektrárne Dukovany.
(TASR)India na viac než tri týždne uzatvorila svoj vzdušný priestor pre pakistanské letecké spoločnosti.
(TASR)Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej