Ministri 15 krajín EÚ, vrátane Slovenska, žiadajú strop na veľkoobchodnú cenu plynu
Ministri zodpovední za energetiku z 15 členských krajín EÚ žiadajú strop na veľkoobchodnú cenu plynu. V snahe riešiť súčasnú energetickú krízu zaslali eurokomisárke pre energetiku Kadri Simsonovej otvprený list.
"Oceňujeme úsilie Európskej komisie a opatrenia, ktoré predložila na riešenie krízy. Musíme však ešte vyriešiť najvážnejší problém zo všetkých: veľkoobchodnú cenu zemného plynu. Cenový strop, ktorý od začiatku žiada čoraz väčší počet členských štátov, je jediným opatrením, ktoré každému členskému štátu pomôže zmierniť inflačný tlak, zvládnuť očakávania a poskytnúť vhodný rámec v prípade možných prerušení dodávok a obmedziť nadmerné zisky v sektore," uvádza sa v spoločnom liste 15 ministrov, vrátane slovenského.
Ministri upozornili, že cenový strop by sa mal uplatňovať na všetky veľkoobchodné transakcie so zemným plynom a nemal by sa obmedzovať na dovoz z konkrétnych krajín. Zastropovanie podľa nich môže byť navrhnuté tak, aby sa zaistila bezpečnosť dodávok a voľný tok plynu v rámci Európy a zároveň aby bol naplnený spoločný cieľ - znížiť dopyt po plyne.
"Tento strop je prioritou a možno ho doplniť návrhmi na posilnenie finančného dohľadu nad trhom s plynom a vytvorenie alternatívnych referenčných hodnôt pre tvorbu cien plynu v Európe," uvádza sa v dokumente.
Ministri v závere svojho listu komisárku Simsonovú vyzvali, aby v mene exekutívy EÚ predložila v tomto smere návrh, ktorý bude prerokovaný na mimoriadnom zasadnutí Rady EÚ pre energetiku 30. septembra v Bruseli. O mimoriadne stretnutie ministrov energetiky požiadalo české predsedníctvo v Rade EÚ.
Po piatkových rokovaniach Rady ministrov bude čo najskôr nasledovať legislatívny návrh z dielne eurokomisie, o ktorom by ešte v októbri mohli hlasovať poslanci Európskeho parlamentu. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Plyn z Ruska
Premiér Fico v Záhrebe vyzval chorvátskeho premiéra, aby podporil obnovu tranzitu ruského plynu.
(TASR)Gazprom od utorka výrazne zvýši dodávky plynu na Slovensko cez plynovod Turkstream.
(ČTK)Plynovú meraciu stanicu v Sudži poškodil výbuch. Rusi vinia Ukrajinu, Kyjev hovorí o provokácii.
(SME)Nie je dobré, že Európa nakupuje zemný plyn z Ruska, čím financuje vojnu, povedal Michal Šimečka v JOJ 24. Čítaj ďalej
Lídri krajín EÚ sa dnes chystajú vyzvať na vyriešenie problému s tranzitom ruského plynu cez Ukrajinu, na čo tlačí Fico. Čítaj ďalej
Pozícia Európskej komisie vo vzťahu k Nord Stream 2 sa nezmenila a stále platí, že projekt nezodpovedá záujmom Únie.
(TASR)Dodávky plynu z Ruska do Európy prostredníctvom plynovodu TurkStream dosiahli minulý mesiac rekordnú úroveň.
(TASR)Ruský plyn už na Slovensko opäť prúdi, nebude ho však dosť. Úzkych miest je na trase s TurkStreamom viacero.
(Index)