Stav základných práv v Únii vykazuje podľa europarlamentu slabiny
Stav základných práv v Európskej únii vykazuje slabiny. Upozorňuje na to hodnotenie, ktoré vypracoval Európsky parlament. Členské štáty Únie zároveň žiada o obranu európskych hodnôt.
Poslanci Europarlamentu vo štvrtok posúdili stav základných hodnôt v Únii v rokoch 2020 a 2021, pričom identifikovali problematické oblasti a navrhli spôsoby účinnejšej ochrany slobody, rovnosti a právneho štátu. Uvedený text odobrilo 410 poslancov, 131 bolo proti a 42 sa hlasovania zdržalo.
Europoslanci vyjadrili znepokojenie nad vplyvom opatrení súvisiacich s ochorením Covid-19 na demokraciu a základné slobody vrátane práv osôb aktívnych v právnom systéme, v presadzovaní práva, a väzňov. Skritizovali aj pretrvávajúce porušovanie zásad právneho štátu v niektorých krajinách Únie a zdôraznili, že právny štát, demokracia a základné práva sú neoddeliteľne prepojené.
S cieľom chrániť tieto hodnoty a spravodlivé a zákonné rozdeľovanie finančných prostriedkov EÚ europarlament vyzval Európsku komisiu, aby využívala mechanizmus podmienenosti rozpočtu EÚ. Poslanci odsúdili Poľsko a Maďarsko za to, že nedodržiavajú rozsudky Súdneho dvora EÚ a požiadali inštitúcie Únie o konkrétne kroky.
Parlament zdôraznil aj význam ochrany novinárov pred pokusmi o využívanie právneho systému na ich umlčanie (strategické žaloby proti verejnej účasti) a pred zastrašovaním, útokmi a násilím. Poslanci vyjadrili aj znepokojenie nad rastúcim počtom štátnych orgánov, ktoré používajú špionážny softvér, ako je Pegasus.
Poslanci opätovne odsúdili rodovo motivované násilie a vyzvali Bulharsko, Česko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko a Slovensko, ako aj samotnú EÚ, aby ratifikovali Istanbulský dohovor.
Vyjadrili tiež obavy z protirodových a antifeministických hnutí, ktoré systematicky napádajú práva žien a LGBTIQ+ osôb, a odsúdili ich odmietavý postoj k právam žien vrátane sexuálneho a reprodukčného zdravia. V tomto kontexte zdôraznili najmä vývoj v Poľsku, na Slovensku, v Chorvátsku a v Litve.
Parlament v tejto súvislosti vyzval na dôsledné vykonávanie Rámcového rozhodnutia EÚ o boji proti rasizmu a xenofóbii a privítal návrh eurokomisie zaradiť trestné činy z nenávisti a nenávistné prejavy do zoznamu trestných činov EÚ. Podľa poslancov je potrebné, aby členské štáty riešili aj pretrvávajúci štrukturálny rasizmus vrátane policajného násilia voči Rómom.
V neposlednom rade zákonodarný zbor EÚ dôrazne odsúdil násilie voči migrantom a ich odvracanie na hraniciach a kriminalizáciu humanitárnych pracovníkov a aktivistov a požiadal, aby agentúre Frontex bola pozastavená činnosť v tých členských štátoch, kde sa jej členovia zúčastnili na týchto aktivitách. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Bielorusko prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu Lukašenka.
(TASR)Odvolaného juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola obžalovali zo zneužitia právomocí.
(TASR)Brazílska mníška zomrela vo veku 116 rokov. Canabarrovú Lucasovú považovali za najstaršieho človeka na svete.
(TASR)Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Talianska vláda chce, aby rodičia schvaľovali deťom účasť na hodinách sexuálnej výchovy.
(TASR)Vláda Konžskej demokratickej republiky vyzvala Senát, aby vydal exprezidenta Kabilu na trestné stíhanie.
(TASR)Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
Trump pohrozil žalobou renomovanému denníku New York Times. Prezident je presvedčený, že noviny o ňom klamali.
(TASR)