Nemecko si pri utečencoch z Ukrajiny počínalo lepšie ako v roku 2015
Nemecko si v rámci privítania utečencov z Ukrajiny počínalo lepšie ako počas prílevu utečencov z vojnou zmietanej Sýrie v roku 2015. V rozhovore pre agentúru DPA to uviedla nemecká ministerka vnútra Nancy Faeserová.
Nemecko od začiatku ruskej vojenskej invázie (24. februára) prijalo viac ako 850 000 ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny, väčšinu z nich tvoria ženy a deti.
Krajina sa však dostala pod paľbu kritiky za to, že sa k európskym utečencom správa inak ako k ľuďom utekajúcim pred konfliktom na Blízkom východe alebo z iných častí sveta.
"Mnohé veci sme urobili oveľa lepšie ako počas poslednej veľkej utečeneckej vlny v roku 2015," skonštatovala Faeserová s tým, že k snahám vlády sa pripojil aj "neuveriteľne vysoký počet občanov".
Rýchle prijatie vojnových utečencov z Ukrajiny bez byrokratických prieťahov vo všetkých európskych štátoch označila za "historický úspech". "Bol to veľký úspech a tiež jednomyseľný. Bolo to ťažké dosiahnuť," poznamenala ministerka.
V tejto súvislosti dodala, že v Nemecku sa pre utečencov podarilo zaistiť prístup k integračným kurzom a za dôležité považuje odovzdávania nemeckých hodnôt a jazyka aj tým, ktorí v krajine zostávajú len dočasne. To už bolo podľa nej umožnené Afgancom, ktorí utiekli do Nemecka. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej