Ruský oligarcha Deripaska tvrdí, že zničenie Ukrajiny bude kolosálnou chybou
Zničenie Ukrajiny by bolo kolosálnou chybou aj pre Rusko. Zároveň je zbytočné čakať na zmenu moci v Rusku. Na to neexistujú politické, ani ekonomické predpoklady, vyhlásil ruský oligarcha a hlinikárenský magnát Oleg Deripaska.
Na Moskovskej štátnej univerzite počas verejnej prednášky Deripaska uviedol, že v Rusku "neexistuje žiadny potenciál na zmenu režimu".
Vysvetlil, že opozícia sa z verejného života stiahla, alebo jej predstavitelia odišli do exilu do iných európskych krajín, aby sa vyhli trestnému stíhaniu.
Dodal, že sotva možno očakávať od podnikateľov ako Michail Fridman, Piotr Aven alebo Michail Chodorkovskij, že sa "chopia zbraní a vojdú na tankoch Brianska" - mesta, ktoré leží približne 100 kilometrov na sever od ukrajinských hraníc.
Deripaska tiež vyhlásil, že západní lídri, ktorí stavili na zvrhnutie režimu Vladimira Putina, naďalej vyvíjajú tlak na Rusko, pretože "teraz nemajú na výber".
Agentúra Reuters podotkla, že Deripaskov komentár sa zväčša sústredil na ekonomické dôsledky konfliktu na Ukrajine, pričom povedal, že je "zrejmé", že sankcie zo strany Západu "teraz Rusku škodia viac ako Európe".
Tieto reštrikcie však Deripaska označil "za produkt rýchlo podliehajúci skaze" a vyhlásil, že o rok a pol sa obráti proti krajinám, ktoré sankcie na Rusko uvalili.
Reuters poznamenal, že takéto tvrdenia Deripasku, zakladateľa ruského hlinikárenského gigantu Rusal, sú v kontraste s argumentmi, ktoré opakovane vyslovuje Putin: že sankcie majú dôsledky pre západné ekonomiky, vyvolávajú najvyššiu infláciu za posledné desaťročia a že Rusko bude silnejšie a sebestačnejšie.
Deripaska, na ktorého USA, Británia a EÚ uvalili sankcie, konštatoval, že Rusko "prišlo o všetko", čo v ekonomickej oblasti dosiahlo v rokoch po rozpade Sovietskeho zväzu. "A teraz sedíme a čakáme na víťazstvo. Víťazstvo čoho? Čie víťazstvo?" dodal.
Deripaska je jedným zo skupiny podnikateľov známych ako oligarchovia, ktorí v Rusku ovládajú veľkú časť hospodárstva, najmä v oblasti energetiky a komodít, a dokázali si udržať svoj majetok pod podmienkou, že sa budú držať mimo politiky - tú im stanovil Kremeľ.
Putin hovorí o invázii ruskej armády na Ukrajinu ako o špeciálnej vojenskej operácii na "demilitarizáciu a denacifikáciu" Ukrajiny, čo Kyjev a Západ odmietajú ako ničím nepodloženú vojnovú propagandu. Kremeľ v utorok zopakoval svoje tvrdenia, že operácia ruskej armády na Ukrajine ide podľa plánu, dodal Reuters. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Dve osoby prišli o život a ďalších päť utrpelo zranenia pri rozsiahlom ruskom dronovom útoku na mesto Odesa. Čítaj ďalej
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej