Švédsko chce urobiť pokrok v rokovaniach s Tureckom o vstupe do NATO
Švédsko chce urobiť pokrok v rokovaniach s Tureckom o vstupe do NATO. Podľa šéfky švédskeho rezortu diplomacie nesmú byť žiadne pochybnosti o tom, že Štokholm stojí spoločne s partnermi proti terorizmu.
"Naša žiadosť sa stretla s obrovskou podporou členov NATO... Našou ambíciou je urobiť v konštruktívnom duchu pokrok pri otázkach, ktoré nastolilo Turecko," povedala švédska ministerka zahraničných vecí Lindeová švédskemu parlamentu.
Podľa šéfky švédskeho rezortu diplomacie nesmú byť žiadne pochybnosti o tom, že Štokholm stojí spoločne s partnermi proti terorizmu.
Dodala, že členstvo Švédska v NATO môže "zmeniť podmienky vývozu zbraní v rámci švédskeho národného regulačného rámca". Nepriamo tým reagovala na žiadosť Turecka, ktoré žiada, aby Helsinki a Štokholm zrušili zbrojné embargo, ktoré na Ankaru uvalili v roku 2019.
Členom tejto strany, ktorú Turecko, EÚ a USA zaradili na zoznam teroristických skupín, podľa Ankary poskytujú Fínsko a Švédsko útočisko. Práve z tohto dôvodu Turecko nesúhlasí so vstupom týchto severských krajín do NATO. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Nemecký minister financií podporuje v nasledujúcich rokoch zvyšovanie výdavkov na obranu na 3,5 percenta HDP. Čítaj ďalej
Rusko vyslalo proti Ukrajine 440 dronov a 32 rakiet, prezident Zelenskyj útok na Kyjev označil za jeden z najstrašnejších. Čítaj ďalej
Maďarsko a Slovensko odmietli zákaz ruského plynu a ropy. Plán predložilo Poľsko. Čítaj ďalej
Ukrajina kritizovala nedostatok „adekvátnej reakcie civilizovaného sveta“ na smrtiace útoky zo strany Ruska. Čítaj ďalej
Najmenej 14 ľudí zomrelo a ďalších 44 je zranených po nočných ruských útokoch na Kyjev, uviedli tamojší predstavitelia. Čítaj ďalej
Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva Rusko stratilo 1 060 vojakov. Čítaj ďalej
Rusko v noci podniklo vzdušné útoky na Kyjev, pri ktorých zahynula najmenej jedna osoba a 16 ďalších sa zranilo. Čítaj ďalej
Európska komisia neuvažuje o možnosti vyplácať kompenzácie za ukončenie nákupov ruského plynu. Čítaj ďalej