Turecko nezákonne väznilo šéfa pobočky Amnesty International
Turecko nezákonne zadržiavalo šéfa tamojšej pobočky Amnesty International. Rozhodol o tom Európsky súd pre ľudské práva.
Taner Kilič bol uväznený v júni 2017 pre podozrenie z príslušnosti k skupine, ktorú Ankara obviňuje zo zosnovania pokusu o prevrat v roku 2016.
Kilič údajne použil kódovanú aplikáciu pre mobilnú komunikáciu, ktorú využívali pomocníci duchovného Fethullaha Gülena, ktorý podľa Turecka stojí za neúspešným pokusom o prevrat. Kilič však tieto obvinenia poprel.
V júli 2020 bol odsúdený na šesť rokov a tri mesiace väzenia za príslušnosť k teroristickej organizácii. Momentálne je na slobode a čaká na odvolací verdikt.
Súd so sídlom v Štrasburgu rozhodol, že neexistujú žiadne rozumné dôvody na podozrenie, ktoré by oprávňovali jeho väzbu a ktorá bola podľa ESĽP „protizákonná a svojvoľná“.
Súd, ktorý koná v súlade s Európskym dohovorom o ľudských právach, nariadil Turecku zaplatiť odškodné vo výške 24 500 eur a 10-tisíc eur ako trovy konania.
(SITA)Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Karikatúra dňa od Mikuláša Sliackeho: Jedna výchovná.
(SME)Kambodžská vláda schválila plán výstavby cementárne hlboko v oblasti chránenej prírodnej rezervácie Prey Lang. Čítaj ďalej
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval Moskvu a Kyjev na konkrétne návrhy na prímerie na Ukrajine Čítaj ďalej
Británia spoločne so Spojenými štátmi podnikla letecké útoky v Jemene na budovy využívané povstalcami húsíami. Čítaj ďalej
Súd nariadil Trumpovej administratíve, aby uvoľnila 12 miliónov dolárov, ktoré Kongres pridelil Rádiu Slobodná Európa. Čítaj ďalej
Ruské útoky na mestá Dnipro a Charkov neprežila najmenej jedna osoba a ďalších 39 utrpelo zranenia. Čítaj ďalej
Americký prezident Trump pri príležitosti svojho stého dňa vo funkcii vystúpil v meste Warren v štáte Michigan.
(TASR)Viac ako tisíc ľudí sa zišlo neďaleko múzea vo Valencii, v ktorom sa konal kongres Európskej ľudovej strany.
(TASR)