Zakázanú kazetovú muníciu používajú armády Ruska aj Ukrajiny
Kazetovú muníciu používajú zrejme obe strany vojnového konfliktu. Rusko opakovane použilo najmenej šesť typov kazetovej munície aj pri útokoch na obytné domy, nemocnice a školy, tvrdí v správe Human Rights Watch.
Ľudskoprávna organizácia ďalej uvádza, že presný počet takýchto útokov na Ukrajine nie je známy, ale zdokumentované, nahlásené alebo údajne spáchané sú ich stovky. Zdokumentované boli napríklad v civilistami obývaných oblastiach miest Černihiv, Charkov, Mykolajiv a Vuhledar.
Rusko nepoprelo, že používa kazetovú muníciu. Tvrdilo tiež, že ukrajinské sily 14. marca použili kazetovú muníciu v meste Doneck, čo však nebolo nezávisle potvrdené.
Všetko nasvedčuje tomu, že ukrajinské jednotky nasadili tento typ munície aspoň raz. Human Rights Watch odkazuje na článok denníka New York Times, podľa ktorého ukrajinské sily zrejme použili rakety s kazetovou muníciou Uragan pri útoku na Husarivku v Charkovskej oblasti. Stalo sa tak údajne 6. alebo 7. marca, keď bola obec pod ruskou kontrolou.
Ukrajina nepoprela, že v prebiehajúcom konflikte s Ruskom použila tento typ munície. Uviedla však, že jej ozbrojené sily „prísne dodržiavajú normy medzinárodného humanitárneho práva".
Na základe svojich zistení Human Rights Watch vyzvala na obe strany konfliktu, aby prestali používať kazetovú muníciu, ktorá je zakázaná. "Mali by sa zaviazať, že sa pripoja k medzinárodnej zmluve zakazujúcej kazetovú muníciu," uvádza sa vo vyhlásení Human Rights Watch.
Kazetová munícia môže byť odpaľovaná zo zeme delostreleckými systémami, alebo zhadzovaná z lietadiel. Vo vzduchu sa rozpadne na množstvo "submunície" a je schopná zasiahnuť plochu s veľkosťou obvyklého bloku bytových domov.
Veľa takejto munície pri prvom náraze nevybuchne a môže potom zabíjať a mrzačiť podobne ako nášľapné míny, a to celé roky alebo dokonca desaťročia, pokiaľ nie je odstránená a zničená.
Z vyšetrovania Human Rights Watch a ďalších organizácií vyplýva, že kazetová munícia sa na východe Ukrajiny používala aj v čase od júla 2014 do februára 2015, a to tak ukrajinskými vládnymi jednotkami, ako aj Ruskom podporovanými ozbrojenými skupinami.
Rusko a Ukrajina sa nepridali k Dohovoru o kazetovej munícii - zmluve z roku 2008, ktorou sa zakazuje jej používanie a vyžaduje sa zničenie jej zásob i použitých zvyškov, ako aj pomoc obetiam jej použitia. Dohovor má 110 zmluvných štátov.
Používanie kazetovej munície na Ukrajine odsúdilo najmenej 36 krajín vrátane Spojeného kráľovstva, ktoré momentálne predsedá Dohovoru o kazetovej munícii. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Litva začne zostreľovať balóny pašerákov z Bieloruska, ak narušia vzdušný priestor, oznámila premiérka Ruginiené. Čítaj ďalej
USA očakávajú, že Maďarsko aj Slovensko pripravia plán odstavenia ruskej ropy, uviedol americký veľvyslanec pri NATO. Čítaj ďalej
Oznámenie prezidenta Putina o úspešnom teste medzikontinentálnej strely Burevestnik nebolo vhodné, tvrdí Trump. Čítaj ďalej
Ruská protivzdušná obrana v noci zlikvidovala 193 ukrajinských dronov, píše agentúra RIA Novosti. Čítaj ďalej
Ruské úrady hlásia, že jeho systémy protivzdušnej obrany v noci odrazili viaceré dronové útoky na Moskvy. Čítaj ďalej
Ruským vojakom sa podarilo preniknúť do Pokrovska, priznal ukrajinský generálny štáb. Čítaj ďalej
Putin oceňuje úprimnú snahu Trumpa vyriešiť konflikt na Ukrajine, ale nedá sa to dosiahnuť zo dňa na deň. Čítaj ďalej
Pri téme zmrazenie ruských aktív si Šimečka myslí, že je správna cesta použiť ich napríklad ako pôžičku Ukrajine. Čítaj ďalej





