USA upozornili na násilné odvádzanie Ukrajincov do Ruska
Ukrajincov násilne odvážajú do Ruska, tvrdí ministerstvo obrany USA. Správanie Rusov považuje za hanebné.
"Máme náznaky, že Ukrajinci sú odvádzaní proti svojej vôli," povedal hovorca John Kirby.
O podozreniach súvisiacich s násilným odvádzaním civilného obyvateľstva Ukrajiny z obsadených území do Ruska predtým informoval aj samotný Kyjev.
Podľa ukrajinskej ombudsmanky Ľudmyly Denisovovej bolo do Ruska doposiaľ odvedených z Ukrajiny už takmer 1,2 milióna ľudí vrátane asi 200-tisíc detí.
Odvádzanie Ukrajincov do Ruska, a to často do izolovaných oblastí krajiny s nepriaznivou ekonomickou situáciou, je podľa Kyjeva ďalšou známkou toho, že Vladimir Putin odmieta akceptovať ukrajinskú zvrchovanosť.
Kirby odmietol označiť odvádzanie Ukrajincov do Ruska za etnické čistky, pričom zdôraznil, že Pentagónu neprináleží robiť takéto závery.
(TASR)Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Indický minister obrany Singh zmenil plány, osláv konca druhej svetovej vojny v Moskve sa nezúčastní. Čítaj ďalej
Moskva počas útokov na čiernomorský prístav Novorossijsk prišla o bojové lietadlo Su-30, uviedli Rusi aj Ukrajinci. Čítaj ďalej
Ukrajina dostala povolenie vyvážať viac elektriny do EÚ, obchoduje so všetkými susednými európskymi krajinami.
(SITA)Srbského prezidenta prijali v nemocnici v Belehrade. Vučič náhle ochorel počas návštevy USA, píše denník Blic.
(SME, TASR)Rusko obvinilo Zelenského z ohrozenia bezpečnosti osláv druhej svetovej vojny 9. mája v Moskve. Čítaj ďalej
Vojna na Ukrajine prispela v Rusku k rozvoju technologických inovácií, vyhlásil ruský premiér Michail Mišustin. Čítaj ďalej
Ukrajinskí vojaci sa zúčastnia na prehliadke v Londýne pri 80. výročí ukončenia druhej svetovej vojny v Európe. Čítaj ďalej
Ukrajina varovala politikov, ktorí sa chystajú na oslavy do Moskvy, že za ich bezpečnosť neručí.
(ČTK, SITA)