Sulík by do boja proti energetickej kríze nasadil emisné povolenky a jadro
Energetickú krízu by mohli zmierniť emisné povolenky a jadrová energia. Uviedol to minister hospodárstva Richard Sulík po skončení mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre energetiku v Bruseli.
Európski ministri zodpovední za oblasť energetiky hovorili v Bruseli o energetickej situácii EÚ v tieni pokračujúcej vojny na Ukrajine.
Diskutovalo sa o otázkach zásobovania Poľska a Bulharska ruským plynom po tom, ako minulý týždeň ruská strana obe krajiny odpojila od dodávok plynu a hovorilo sa aj o bojkote dovozov ruskej ropy. Rada ministrov hovorila o návrhu Európskej komisie na posilnenie energetickej nezávislosti Únie.
Slovensko podľa Sulíka s výzvami na jednotný európsky postup nemá problémy, ale netreba zabúdať na národné záujmy.
"Je to správny postup, avšak nie je to jediná univerzálna a absolútna požiadavka. Ak by nám to začalo škodiť, tak sú aj dôležitejšie veci na svete. Napríklad zabezpečenie dostatku plynu, ropy a jadrového paliva pre slovenské hospodárstvo a domácnosti," vysvetlil minister.
Sulík upozornil, že v Bruseli ako určité východisko z krízy navrhol pozastavenie obchodovania s emisnými povolenkami, lebo to extrémne predražuje elektrickú energiu.
"Ak by na päť rokov bolo to obchodovanie pozastavené a ak by Nemecko zahlásilo, že nevypne svoje posledné tri jadrové elektrárne, tak odhadujem, že cena elektrickej energie by okamžite išla dole, možno až na polovicu," opísal situáciu.
Dodal, že cena elektriny ide ruka v ruke s cenou plynu, a teda aj ceny za plyn by badateľne, možno až o polovicu, klesli.
"Ak chceme Putinovi výrazne obmedziť financovanie vojny, tak toto je ten správny postup. Lebo za rovnaké množstvo plynu alebo ropy, čo predá, by zarobil výrazne menej," uviedol Sulík. Podľa jeho slov tento návrh našiel odozvu a má preň "spojencov" medzi krajinami eurobloku.
Bulharsko a Poľsko sa podľa Sulíka ocitli v ťažkej, ale stabilizovanej a riešiteľnej situácii. Spresnil, že s pomocou EÚ svoju situáciu vyriešia, aj keď to bude náročné.
V hre je aj uvalenie embarga na ruskú ropu. V tom prípade by Sulík trval na výnimke z embarga. Myslí si, že výnimku by potrebovalo aj Maďarsko.
Slovensko aj Maďarsko sú silne závislé od dovozu ruskej ropy a majú ťažkosti pri hľadaní alternatívnych dodávok. (TASR)
Ďalšie príspevky na tému: Vojna na Ukrajine
Spojené štáty a Ukrajina podpísali dohodu o nerastných surovinách. Čítaj ďalej
V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Estónsko dostalo šesť amerických salvových raketometov, ide o jeden z najväčších nákupov zbraní v krajine. Čítaj ďalej
USA sú pripravené ešte dnes podpísať dohodu s Ukrajinou o nerastnom bohatstve, tvrdí minister financií Bessent. Čítaj ďalej
V Kurskej oblasti sú podľa Putina stále malé skupiny ukrajinských vojakov ukrytých v pivniciach a skrýšach. Čítaj ďalej
Lotyšsko zakázalo vstup na svoje územie skladateľovi Goranovi Bregovičovi, dôvodom je podpora agresie voči Ukrajine. Čítaj ďalej