Výskyt osýpok vo svete prudko stúpol
Počet prípadov osýpok sa celosvetovo v prvých dvoch mesiacoch tohto roka zvýšil o takmer 80 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2021, oznámila WHO.
Zároveň varovala pred rizikom nárastu prípadov aj pri iných chorobách, ktorým sa dá predísť očkovaním.
Pandémia koronavírusu prerušila kampane očkovania proti iným ochoreniam, než je COVID-19, po celom svete, čo môže ohroziť životy miliónov detí, uviedli v spoločnom vyhlásení WHO a UNICEF.
Podľa najnovších údajov oboch agentúr OSN bolo v januári a februári vo svete hlásených viac ako 17 300 prípadov osýpok. Vlani išlo v týchto mesiacoch o približne 9600 prípadov.
Za posledných 12 mesiacov, od apríla 2021, bolo zaznamenaných 21 rozsiahlych výskytov tohto ochorenia, hlavne v Afrike a vo východnom Stredomorí.
Christopher Gregory z UNICEF-u povedal, že osýpky často slúžia ako varovný signál, keďže sú "najnákazlivejšou chorobou, ktorej sa dá predchádzať očkovaním".
Podľa jeho slov patrí žltá zimnica medzi choroby, ktoré by sa mohli ďalej rozmáhať po tom, čo v západnej Afrike zaznamenali rastúci počet prípadov.
Najviac prípadov osýpok zaznamenali v Somálsku, Jemene, Afganistane, Nigérii a Etiópii, teda v krajinách, ktoré sužuje nejaká forma konfliktu. Existujú tiež obavy, že v dôsledku vojny na Ukrajine by tam mohlo dôjsť k opätovnému výskytu tohto ochorenia. V rokoch 2017-19 zaznamenala totiž Ukrajina najvyššiu mieru výskytu osýpok v Európe. (TASR)
Ďalšie príspevky z rubriky: Svet
Trump pohrozil žalobou renomovanému denníku New York Times. Prezident je presvedčený, že noviny o ňom klamali.
(TASR)V Moskve sa bude 20. septembra konať hudobná súťaž s názvom Intervízia, je ruským rivalom medzinárodnej Eurovízie. Čítaj ďalej
Hasičom sa po 11 dňoch podarilo uhasiť lesný požiar v Biebrzanskom národnom parku na severovýchode Poľska.
(TASR)Ukrajinský rabín piesňou nabáda Trumpa bojovať v mene dobra a pomôcť Ukrajine dosiahnuť spravodlivý a trvalý mier.
Bielorusko udelí amnestiu tisícom väzňov. Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že tí politickí medzi nimi nebudú.
(TASR)EÚ podľa Kallasovej pripravuje plán B na zachovanie sankcií Rusku v prípade, že USA upustia od mierových rokovaní. Čítaj ďalej
Páchateľa útoku v mešite vo Francúzsku vydajú z Talianska do polovice mája, muž sa po úteku sám prihlásil na polícii.
(TASR)Česko podpíše s juhokórejskou spoločnosťou zmluvu o výstavbe dvoch blokov jadrovej elektrárne Dukovany.
(TASR)