BRATISLAVA – Ján Drgonec a Peter Brňák, ktorí zastupovali pred Ústavným súdom Súdnu radu v jej spore s neúspešným kandidátom na predsedu Najvyššieho súdu, s rozhodnutím súdu, ktorý nariadil voľby opakovať, nesúhlasia. Budú ho však rešpektovať.
Rozhodnutie znamená, že Štefan Harabin sa nestane predsedom Najvyššieho súdu. „Vnímam ho v kontexte súčasnej právnej a politickej kultúry,“ hovorí Brňák.
Drgonec si myslí, že rozhodnutie bolo vykonštruované. „Bežný súdny postup je taký, že sa správnym postupom dospeje k nejakému výsledku. Tu bol výsledok a k tomu je robený postup,“ kritizoval.
Brňák pre TASR povedal, že pri počúvaní zdôvodnenia členom senátu Jánom Klučkom mal pocit, „že sa pokúša vyprážať snehové gule“. Na otázku, či si o sudcoch myslí, že boli zaujatí, odpovedal: „Myslím si, že nie, ale toto je otázka na členov rozhodovacieho senátu.“
Všetky podobné úvahy odmieta hovorca Ústavného súdu Štefan Németh. „Úplne vylučujeme takúto možnosť. Ak bude zverejnené plné znenie, aj odborníci sa budú môcť presvedčiť, že argumenty sú úplne vecné.“
Drgonec zatiaľ nevie, ako má Súdna rada postupovať, aby sa nedopustila krokov, ktoré by jej Ústavný súd vyčítal. Juraj Majchrák vidí jedno z riešení v zvolaní zhromaždenia všetkých sudcov Najvyššieho súdu. Sudcovia by v tajnom hlasovaní rozhodli, kto má ich podporu. „Nebolo by to záväzné pre Súdnu radu, ale bol by to kandidát, ktorý by mal určitú podporu na Najvyššom súde a rada by sa musela vyrovnať s tým, prečo nie je vyhovujúci pre ňu,“ hovorí Majchrák. Tento nápad konzultoval s niekoľkými sudcami a „všetkým sa to veľmi páčilo“, tvrdí. (rp)