BRATISLAVA - Súdna rada sa včera zhodla, že si vláda nesplnila ústavnú povinnosť. Do Súdnej rady totiž nepredložila návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2003 v časti Najvyššieho súdu a návrhy zákonov, ktoré sa týkajú justície. Rada ich musí prerokovať a postup vlády má byť založený aj na jej stanovisku.
„Vyzvali sme vládu, aby nám tieto materiály dodatočne predložila,“ oznámil včera predseda rady Štefan Harabin. Súdna rada vláde pripomenula aj povinnosti týkajúce sa pridelenia budovy a kancelárie, ktorými stále nedisponuje. Vláda má zabezpečiť rade dôstojné sídlo a samostatnú rozpočtovú kapitolu.
Orgán sudcovskej samosprávy protestuje aj proti zámeru oddialiť účinnosť častí zákona o sudcoch, ktoré riešia výšku ich platov, ako aj zastavenie valorizácie platov sudcov v rámci úsporných opatrení. „Ak by došlo k zrušeniu zákona o platových pomeroch sudcov, nejde o odsun zvyšovania platov k 1. júlu, ale o ich znižovanie. Kde má súdna moc záruku, že sa v júli opätovne neodsunie účinnosť tohto zákona,“ pýta sa Harabin. Toto rozhodnutie podľa neho svedčí o právnej nestabilite na Slovensku. Na názore, že sa sudcovské platy znížia, sa podľa Harabina zhodli všetci členovia Súdnej rady.
Harabin sa vyjadril aj k obvineniam ministerstva spravodlivosti, že ako predseda Najvyššieho súdu na ňom dodnes nezaviedol projekt Súdny manažment, čím sa podľa ministerstva dopustil porušenia zákona.
Podľa Harabina naopak zákon ukladá ministerstvu spravodlivosti povinnosť predložiť takýto projekt súdom. „Ministerstvo nám tento projekt pre Najvyšší súd doposiaľ nepredložilo,“ povedal Harabin. Systém, ktorý funguje na okresných súdoch, nie je možné podľa Harabina aplikovať na Najvyšší súd, pretože „je tu iný charakter sporov“. Súdny manažment nazval nevydareným pokusom o administratívny manažment. (rp)