Súdna rada bude mať spolu osemnásť členov, jej predsedom bude predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin. Troch kandidátov vymenuje prezident, ich mená ešte nie sú známe.
Parlament už troch zástupcov zvolil - predsedu Slovenskej advokátskej komory Štefana Detvaia, člena Prezídia Notárskej komory Jozefa Farkašovského a poslanca za HZDS Petra Brňáka.
Vláda navrhuje Jaroslava Krajču, advokáta Slovenskej advokátskej komory, Martina Lauku, prvého námestníka generálneho prokurátora, a Jána Sváka, generálneho riaditeľa sekcie edičných činností ministerstva spravodlivosti.
Združenie sudcov Slovenska po dôkladnom výbere navrhlo osemnásť kandidátov, z ktorých zvolia osem. Nie všetci sú členmi združenia. „Vyberali sme sudcov, ktorí budú dôstojne reprezentovať v novom orgáne,“ povedala viceprezidentka združenia Soňa Minxová.
„Zriadenie Súdnej rady a voľba jej členov sú jedným z najdôležitejších okamihov v histórii slovenského súdnictva. Verím, že aj voľby dopadnú tak, že naše súdnictvo bude naozaj napredovať,“ povedal prezident združenia Jozef Majchrák. Aj on je jedným z kandidátov na člena rady.
Zahraniční experti Slovensku často vyčítali, že súdnictvo nemá dostatočnú samosprávu. Súdna rada mala vzniknúť už vlani v lete, okolo zákona o nej bolo veľa problémov. Nesúhlasil s ním napríklad prezident Schuster, ktorý ho nepodpísal. Právoplatným sa zákon stal aj bez jeho podpisu.
Súdna rada zatiaľ nemá vyčlenené peniaze na svoje fungovanie. Podľa Majchráka sa peniaze na kanceláriu rady budú dať zabezpečiť jednoduchým rozpočtovým opatrením, napríklad zvýšením rozpočtu Najvyššieho súdu. Sídliť bude pravdepodobne v Bratislave na Župnom námestí, odkiaľ sa vysťahuje Generálna prokuratúra.
Harabin bol prekvapený, že Majchrák kandiduje za člena Súdnej rady. Pre TASR povedal, že by sa jej členmi mali stať sudcovia striktne dodržujúci zákon a ústavu. Podľa Harabina Majchrák nepostupoval podľa zákona a etiky, keď nenamietal účasť bývalého vedúceho úradu ministerstva spravodlivosti Daniela Lipšica na justičných skúškach.
(mar)
Kompetencie Súdnej rady
Súdna rada ako najvyšší orgán všeobecného súdnictva bude mať viaceré rozhodovacie kompetencie, bude môcť iniciovať aj disciplinárne stíhanie sudcu. Bude tiež navrhovať, na aký súd bude sudca pridelený. Súdna rada by mala vyriešiť aj problém tzv. štvorročných sudcov, ktorým uplynulo štvorročné obdobie, ale nemal ich kto navrhnúť prezidentovi na doživotné vymenovanie. (mar)