BRATISLAVA. Štátom schválená regulácia cien plynu a elektrickej energie sa tento rok prejaví na inkasách. Cenníky distribučných spoločností preto po novom rozlišujú medzi veľkými a malými domácnosťami.
Do skupiny malých sa zmestia tie domácnosti, ktoré v roku 2007 spotrebovali najviac 5tisíc kilowatthodín elektriny. Ak ňou aj kúrili, musia sa vtesnať pod 20tisíc kilowatthodín. V opačnom prípade sa zaradia medzi veľké domácnosti a za elektrinu si citeľne priplatia.
Spory o zvýhodnenie
„Dostal som od Stredoslovenskej energetiky cenník dodávky elektriny na rok 2009, v ktorom mi zdražujú sadzbu D39V o 31 percent,“ napísal čitateľ z Lazov pod Makytou. Oproti minulému roku si za jednu kilowatthodinu priplatí 29 až 47 centov (88 halierov až 1,42 koruny 8,74 - 14,76 koruny) v závislosti od času, kedy elektrinu používa. V jeho prípade za vyššiu spotrebu môže elektrický bojler.
„V medziročnom porovnaní priemerné náklady na dodávku elektriny pre veľké domácnosti stúpnu o 28,4 percenta,“ píše na svojich stránkach Stredoslovenská energetika. Rozdiely v cene pre malé a veľké domácnosti sa v Západoslovenskej energetike (ZSE) pohybujú od vyše troch do 13 centov (jedna až štyri koruny). Na celom Slovensku by podľa odhadu ZSE malo medzi veľké domácnosti patriť 70 až 85 tisíc domácností. Podľa hovorcu firmy Jána Orlovského zaradenie medzi zvýhodnených a tých, čo zaplatia viac, však môže vyvolať spory. Rozhodnutie štátu, ktoré udržalo ceny pre malé domácnosti takmer na rovnakej úrovni, počíta s tým, že sa ceny určia podľa spotreby v roku 2007.
Spotreba za kalendárny rok neexistuje
„Kalendárna spotreba za rok 2007 neexistuje u nikoho, na Nový rok ani neodpočítavame,“ povedal Orlovský. Odpočty podľa neho robí zhruba 60 ľudí počas celého roka, takže denne stihnú odmerať spotrebu niekoľkým sto domácnostiam. Spolu je ich však v portfóliu Západoslovenskej energetiky 920 tisíc.
Vyúčtovacie obdobie pre niektoré domácnosti tak môže byť napríklad od septembra 2006 do septembra 2007. „Dvanásť mesiacov teda máme, ale len deväť z nich je v roku 2007. Je otázne, do akej miery to budú ľudia napádať,“ povedal Orlovský. Keďže hranica 5tisíc a v prípade vykurovania 20 tisíc kilowatthodín je daná presne, ľudia sa môžu sporiť o kilowatthodiny. Malo by ísť najmä o tých, čo hranicu prekročia len mierne. Môžu sa sťažovať, že keby ich „namerali“ o týždeň skôr, už by medzi veľké domácnosti nepatrili. Najviac dotknuté môžu byť domácnosti vo vykurovacích sadzbách. Ak v nej domácnosť prekročí 20tisícovú spotrebu napríklad o dvetisíc kilowatthodín, môže si za každú priplatiť 13 centov (štyri koruny).
Poškodení bez pričinenia
Vojtech Hollan z Energetického centra Bratislava upozorňuje, že medzi veľké domácnosti sa dá dostať aj bez vlastného pričinenia. Stačí, ak v roku 2007 bola spotreba v byte či dome vysoká, aj keď v ňom vtedy býval niekto iný. „Nebudete napríklad vedieť o tom, že tam mal veľa tepelných zdrojov a vy napriek tomu, že ste šetrný človek, sa dostanete do vyššej tarify,“ povedal Hollan.
Zákazník síce môže zmeniť sadzbu, no napríklad podľa obchodných podmienok Stredoslovenskej energetiky sa sadzba upravuje spravidla najmenej na jeden rok. Zmena však podľa Orlovského nie je riešením. Pre viaceré sadzby treba zabezpečiť dodatočné technológie, napríklad mať nainštalovaný elektrický alebo akumulačný spotrebič na vykurovanie a prípravu teplej úžitkovej vody. Orlovský predpokladá, že sa veľké domácnosti budú skôr snažiť znížiť svoju spotrebu a dostať sa tak v ďalšom období do nižších sadzieb. „Napríklad znižovať teplotu v dome, vypínať niektoré spotrebiče a podobne,“ hovorí Orlovský. Hollan zasa predpokladá, že časový odstup od roku 2007, ktorý má byť na zaradenie do skupiny smerodajný, je z hľadiska snáh o šetrenie príliš dlhý. „Ľudia si povedia, čo už narobím,“ povedal.
Orlovský hovorí, že ľudí, ktorým hrozí zaradenie do kategórie veľkých domácností, o tom budú informovať.
Kalendárna spotreba v roku 2007 neexistuje u nikoho, na Nový rok ani neodpočítavame.
Ján Orlovský, hovorca Západoslovenskej energetiky
Autor: Daniela Krajanová