BRATISLAVA. Po polnoci Slovensko oslavovalo príchod novej meny, zatiaľ však veľmi často bez nej. Aj keď sa od prvých sekúnd roka dalo platiť eurom, ľudia aj podniky uprednostňovali skôr koruny.
Vo väčšine barov a reštaurácií v centre Bratislavy sa po polnoci neplatilo eurom prvýkrát, túto menu už prijímali doteraz najmä od zahraničných turistov dlhšie.
Niektoré podniky však úderom polnoci zatvorili. O dvanástej sa so zákazníkmi rozlúčil McDonalds na Hviezdoslavovom námestí, ale aj kaviareň Roland na Hlavnom námestí.
V reštauráciách, ktoré umožnili zábavu do rána, sa platilo korunou aj eurom. Stokorunovými bankovkami platili mladíci niekoľko minút po polnoci za kebaby v bufete na Sedlárskej ulici. Späť dostali desaťkorunové mince hoci výdavok mal byť v novej mene. Hľadeli na to s úsmevom.
Čím zaplatíš, to vydajú
Koruny aj eurá prijímal i vydával bar Finlandia na Hviezdoslavovom námestí. „Kto platí v korunách, tomu koruny vydáme. Ten, kto zaplatí eurami, dostane výdavok v eurách,“ uviedol barman. Dodal, že takto sa výdavok oveľa ľahšie ráta. Predajca v stánku s vareným vínom síce prijímal obe meny, na otázku, či by mohol vydať namiesto desaťkorunáčky eurá, bezradne krčil plecami. Prepočet výdavku bol problém.
Koruny vydávala aj väčšina predávajúcich v stánkoch na Hlavnej ulici v Košiciach. „Je to vec dohody. A my sme sa predsa už dohodli, nie?“ žartovala pani za pultom. V starej mene vydával tiež personál v neveľkom pube na Vrátnej ulici. „Určite to tak bude vo väčšine obchodov či krčiem až do 16. januára. Na euro si musíme zvyknúť,“ konštatoval spolumajiteľ.
Služby a euro
Eurovýdavok by ste márne čakali aj vo väčšine košických taxíkov. „Po meste behá asi tristo áut a taxametre prestavuje jeden človek. Na mňa príde rad možno v pondelok,“ ospravedlňoval sa taxikár.
Podobná situácia bola v Bratislave. Na taxametroch zatiaľ svietili len slovenské koruny. Platba eurom síce problém nebola, vydať naspäť v korunách už áno.
„Keby mi zaplatili v eurách, vydám v korunách,“ hovoril taxikár. Eurá pri sebe nemal a tvrdil, že ešte žiadne nepotrebuje. „Niektorí kolegovia si kúpili eurobalíčky, aby mohli vydávať. Keď niekto zaplatí päťdesiatkou, nepomôže mu to.“
Podobne na tom bol aj jeho kolega. „Mám síce 30 eur, ale cudzincov sa spýtam, akou bankovkou chcú platiť, aby som ich upozornil, že im vydám v korunách.“ Zatiaľ nemal problém. Platiť eurom chcel iba jeden klient a ten platil presne.
V Kremnici sa včera turisti trápili s nefunkčným bankomatom VÚB. „Toto by sa v meste, ktoré stavia na turistickom ruchu, určite nemalo stať,“ hneval sa lyžiar z Nitry. Kremnické verejné klzisko naopak prechod zvládlo hladko. Správca Juraj Kirka hovoril, že korčuliari platili korunami aj eurami. „Každý zaplatil tým, čo mal. Nemôžeme čakať od detí, že hneď v prvý deň budú nosiť na klzisko novú menu.“
![]() |
![]() |
Autor: sen, eta