Barta: Dojem klame

Svojim podriadeným dôveruje a nemá problém delegovať na nich veľkú časť právomocí. Za normálne považuje, keď sú na pracovisku neformálne vzťahy a zamestnanci nemajú problém za ním hocikedy prísť. JOZEF BARTA, generálny riaditeľ UniCredit Bank Slovensko.

Generálny riaditeľ UniCredit Bank Slovensko Jozef Barta.Generálny riaditeľ UniCredit Bank Slovensko Jozef Barta. (Zdroj: SME – PETER ŽÁKOVIČ)

Svojim podriadeným dôveruje a nemá problém delegovať na nich veľkú časť právomocí. Za normálne považuje, keď sú na pracovisku neformálne vzťahy a zamestnanci nemajú problém za ním hocikedy prísť. JOZEF BARTA, generálny riaditeľ UniCredit Bank Slovensko.


Keď sa šéfa UniCredit Bank opýtate, čo je preňho najväčším uznaním, odpovie, že sú to slová, ktoré mu raz niekto povedal pri rozlúčke: Veľmi ste ma prekvapili, že ste taký normálny.

Svojim podriadeným dôveruje a často na nich deleguje veľkú časť právomocí pri rozhodovaní. „Spolieham sa na nich a nekontrolujem každý detail ich práce. Nemám dokonca s nimi ani pravidelné stretnutia. Niekedy svojho podriadeného vidím päťkrát do týždňa a niekedy ho dva týždne nevidím. A verím mu. Keď niečo potrebuje, príde za mnou sám.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pripúšťa, že sú rozhodnutia, ktoré nemôže delegovať nižšie. Určite chce mať konečné slovo pri rozhodovaní o veľkých úverových transakciách a rovnako pri dôležitých personálnych otázkach. Minimálne chce mať kontrolu nad tým, kto bude na pozícii riaditeľa zásadnej divízie v banke.

Čo by rád delegoval na niekoho iného, no nie vždy je to možné, je prepúšťanie ľudí. „No aj to patrí k práci. Vtedy treba byť úprimný a otvorený a jasne pomenovať problém.“

Prvý dojem klame

Prvé skúsenosti s rozhodovaním získal na Harvardovej univerzite. Dostal sa tam podľa vlastných slov na základe náhody po revolúcii. „Bol rok 1990 a ja som nevedel počítač ani obsluhovať. Vedel som síce anglicky, ale nevedel som, čo skratka MBA - Master of Business Administration znamená. Mal som obrovské šťastie, že sme sa tam hlásili z vtedajšieho Československa len traja.“ Dostal sa tam na plné štipendium.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa šéfa banky pýtame na jeho slabé stránky, odpovedá, že sú to osobné pohovory pri výbere nových spolupracovníkov. „Môj prvý dojem ma väčšinou sklame.“ Nemá rád ľudí, ktorí sa boja zobrať na seba zodpovednosť a urobiť rozhodnutie, lebo sa obávajú následkov. „Na tých som doslova alergický.“ V riadiacej pozícii je podľa neho vždy lepšie urobiť rýchle rozhodnutie ako žiadne. Ale keď rozhodnutia nerobíte, zarábate si na problémy.

Telekomunikačná minulosť

Kariéru začínal v pražskej pobočke investičnej banky Credit Suiss First Boston. Po šiestich rokoch sa rozhodol vrátiť na Slovensko. Ponuku od EuroTelu, ktorý bol v tom čase v ťažkostiach, bral ako výzvu. „Médiá nám vyčítali, že sme vylobovali, aby Dzurindova vláda nepustila na trh tretieho operátora. Ale nikto nevedel povedať, kto ním mal byť. Vtedy naozaj žiadna prihláška neprišla.“

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí, že je to preto, lebo Slovensko nebolo v tom čase zďaleka v takej situácii ako dnes a trh nebol príliš zaujímavý pre zahraničných hráčov.

Keď odišiel z EuroTelu, na jeden rok si dal pauzu. Potom prišla ponuka od klasického „lovca lebiek“, aby viedol UniBanku. „Povedal som si, že už by bolo načase ísť opäť do práce. Dohodli sme sa rýchlo.“

Riadenie banky v čase krízy

Po prepuknutí finančnej krízy sa v spôsobe riadenia banky toho veľa nezmenilo. Akurát v posledných týždňoch viac komunikoval nielen so zamestnancami, ale aj s akcionármi. Tí sa viac zaujímajú aj o poskytnuté úvery najmä v oblasti financovania developerských projektov. Barta si myslí, že problém developerov by na Slovensku prišiel tak či tak.

„Niektoré segmenty trhu boli bublinou. Mám na mysli predovšetkým super luxusný segment v Bratislave. Projekty, ktoré sú na Slovensku rozostavané, rátajú s tým, že je bežné si kúpiť byt za 20 alebo 30 miliónov korún. No to nie je bežná vec.“

SkryťVypnúť reklamu

Finančná kríza ovplyvnila však niektoré rozhodnutia banky najmä v oblasti oceňovania úverového rizika. Predpovede o spomalení hospodárskeho rastu naznačujú, že nie každý projekt bude mať zaručenú šancu na úspech.

„Aj na základe signálov, ktoré dostávame z pobočiek, sa obávam, že budeme radi, keď slovenská ekonomika bude v budúcom roku aspoň mierne rásť. Predpokladáme, že budúci rok sa zvýši aj miera nesplácaných úverov a banka si musí na to vytvoriť nejaké rezervy.“

Viac na www.leaders.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu