BRATISLAVA. Šéf Telekomunikačného úradu s najväčšou pravdepodobnosťou príde o svoj post. Minister dopravy Ľubomír Vážny včera presvedčil vládu, že Branislav Máčaj zlyhal pri prechode analógového vysielania na digitálne. Vláda preto včera schválila Vážneho návrh na jeho odvolanie. Definitívne o šéfovi úradu rozhodne parlament.
Máčaj tvrdí, že za jeho odvolaním stoja iné záujmy: „Žiaľ, finančné záujmy silných podnikateľských skupín stojacich v pozadí boli aj v tomto prípade silnejšie ako verejný záujem.“
Kto je za tým
O aké finančné skupiny ide? O J&T. Z Máčajových vyjadrení vyplynulo, že ľudia z jej okruhu sa snažili ovplyvniť tender na prevádzkovateľa digitálneho vysielania už dlhšie. Spoločnosť to však dôrazne odmieta.
Máčaj si myslí, že návrh na jeho odvolanie „je trestom za to, že odmietol zrealizovať politickú objednávku v súvislosti s výberovým konaním na prevádzkovateľa digitálneho terestriálneho televízneho vysielania“.
Máčajove argumenty označil včera tlačový odbor Úradu vlády „za urazené výhovorky odvolaného úradníka“.
Podľa informácií SME kroky šéfa Telekomunikačného úradu sa snažili ovplyvňovať aj politici blízki Smeru.
S Máčajom sa mal na tému tendra rozprávať partner J&T Martin Fedor. J&T nepopiera, že sa stretli, no nie pre tender.
„Prečo sa so mnou potom stretol? Preberali sme, aké baby majú v televízii Joj?“ reagoval pre SME Máčaj. Šéf úradu viac informácií nateraz prezradiť nechce. Včera sa vyjadroval k dôvodom jeho odvolania, ktoré predložil do vlády minister Vážny.
Tvrdí, že nie on, ale vládni predstavitelia sa podpísali na problémoch s digitalizáciou, na ktorú musíme definitívne prejsť do roku 2012.
Argumenty na oboch stranách
Pripomienky mal Máčaj už k zmene pôvodného návrhu zákona o digitalizácii, ktorý rozšíril časový horizont, počas ktorého môže súbežne fungovať analógové vysielanie i digitálne. Na štát podľa neho zatlačili aj samotné televízie.
Chceli určovať, kde a kedy bude štát spúšťať digitálne vysielanie a aké podmienky má stanoviť vo výberovom konaní.
V kuloároch sa objavili informácie, že medzi súkromnými televíziami a vládnymi politikmi došlo k nepísanej dohode: politici odložia prechod na digitálne vysielanie, čím oddialia zosilnenie konkurencie.
Televízia za ochranu ich reklamného koláča budú zasa k nim zhovievavé pred voľbami.
Minister Vážny tvrdí, že úrad pod Máčajovým vedením neriešil otázku ceny pre vysielateľov v digitále či nevyžadoval, aby budúci víťaz uzatvoril so súčasnými vysielateľmi zmluvy. Nepáčilo sa mu napríklad ani to, že úrad zadal ako podmienku pre víťaza súťaže konkrétnu technológiu, ktorá zvyšuje počet konkurentov vo vysielaní.
Čo mu vyčítajú
l Telekomunikačný úrad nepostupoval podľa uznesení vlády.
l Neakceptoval technickú komisiu.
Nevyhlásil konanie na verejnoprávny multiplex.
Neriešil, koľko budú televízie platiť za prenos dát víťazovi súťaže.
Málo garancií, že víťaz súťaže splní to, čo sľúbil.
Nevyžadoval zmluvu medzi televíziami a budúcim prevádzkovateľom.
Neakceptoval stratégiu v oblasti vysielacieho formátu.
Kritériá súťaže neboli v súlade so zákonom o digitálnom vysielaní.
Zdroj: vláda