BRATISLAVA. Pretláčanie sa o trh zásielok od mobilných operátorov či energetických podnikov, ktoré pravidelne dostávajú domácnosti na Slovensku, pokračuje. Navrch v nej majú alternatívni doručovatelia, pretože im dala za pravdu Európska komisia. Tú však chce zažalovať slovenská vláda.
Navyše, premiér Fico minulý týždeň Slovenskej pošte sľúbil schváliť nové zákonné opatrenia, ktoré pomôžu jej ekonomickej situácii.
Hlas konkurentov
Alternatívni doručovatelia tvrdia, že ak prijmú objednávku elektronickou formou, potom listy vytlačia, vložia do obálok a distribuujú, netýka sa ich poštová výhrada, a teda ani monopol Slovenskej pošty na tieto zásielky. Takýto trh hybridnej pošty tu podľa nich fungoval niekoľko rokov až do chvíle, kým slovenské orgány nevrátili hybridnú poštu pod monopol štátneho doručovateľa. Okrem známej zmeny poštového zákona však mali Brusel ovplyvniť aj rozhodnutia a vyjadrenia Poštového úradu z čias bývalej vlády.
Ten v marci roku 2004 povedal, že hybridná pošta nie je poštovou službou. Logicky z toho vyplynulo, že nemôže spadať pod monopol Slovenskej pošty. Pre jej konkurentov to bol významný signál, aby vstúpili na slovenský trh. Riaditeľ konkurenčnej firmy Slovak Mail Services Maroš Horňáček navyše tvrdí, že úrad vo viacerých vyjadreniach opakovane dával za pravdu alternatívnym doručovateľom. V zázname o kontrole pre Prvú doručovaciu z februára 2006 niekdajší šéf úradu Karol Achimský podpísal: „Získané informácie potvrdzujú, že kontrolovaný subjekt neposkytoval služby založené na vyberaní, triedení, preprave a dodaní zásielok, ktorých charakter porušuje podmienky poštovej výhrady.“
Vláda zmenila názor
Situácia sa však zmenila po nástupe Ficovej vlády. Minulý rok v novembri Poštový úrad už tvrdil, že „fáza hybridnej pošty od jej vzniku po doručenie je poštovou službou“. A tá už spadá do monopolu Slovenskej pošty, ktorú vedú nominanti Slovenskej národnej strany.
Súčasný šéf úradu Ján Fľak tvrdí, že hybridná pošta tak ako v minulosti ani dnes nie je zákonom vymedzená. „Pre nejednoznačnú definíciu niektorých pojmov vznikol rozdielny pohľad na túto problematiku,“ povedal. Keďže chýbala presná definícia, nemohol tu byť ani trh hybridnej pošty, ako ju chápu alternatívni doručovatelia. Keď na trh vstupovali, porušovali podľa Fľaka zákon.
Exminister dopravy Pavol Prokopovič oproti tomu tvrdí, že počas jeho ministrovania k nedorozumeniu medzi úradom a alternatívnymi doručovateľmi nedošlo. „V snahe prispôsobiť sa ostatným krajinám únie, snažili sme sa všetko pripravovať tak, aby sme k prvému januáru 2009 mohli nastúpiť na plnú liberalizáciu poštových služieb, teda úplne zrušiť poštovú výhradu,“ povedal Prokopovič.
Fico: Treba ich žalovať
S verdiktom Bruselu okrem Poštového úradu nesúhlasí ani ministerstvo dopravy. V spolupráci s poštou a za podpory premiéra Fica chce komisiu zažalovať na Európskom súdnom dvore. Premiér v piatok na adresu konkurentov pošty povedal: „Toto je šklbanie štátu. Štát nie je kura, ktoré obaríme a potom ošklbeme.“
Ministerstvu dopravy a Slovenskej pošte ponúkol v skrátenom legislatívnom konaní schválenie takých opatrení, ktoré zabezpečia, že bude mať pošta prioritu v doručovaní zásielok hybridnej pošty. Podľa vyjadrení Úradu vlády „môže ísť napríklad o príspevky alternatívnych doručovateľských spoločností do fondu, z ktorého by sa uhrádzali straty pošty za doručovanie zásielok v menej atraktívnych oblastiach alebo úpravy v oblasti licencií pre spoločnosti, ktoré chcú pôsobiť na tomto trhu“.
Najväčším problémom v celom spore je totiž univerzálna služba, ktorú musí vykonávať Slovenská pošta zo zákona. Ide o doručovanie päť dní v týždni a aj na tie najodľahlejšie miesta. Straty z týchto služieb vyrovnáva pošta najmä z príjmov z lukratívnych zákaziek - napríklad od mobilných operátorov alebo bánk. Preto jej prekáža, že o časť príjmov sa musí na tomto dvojmiliardovom trhu deliť s konkurentmi.
Eurokomisia však trvá na svojom. Jonathan Todd, hovorca eurokomisárky pre hospodársku súťaž Neelie Kroesovej, povedal, že Slovensko má právo žalovať komisiu, no nemá to odkladný účinok. To znamená, že by sa v zákonoch mali urobiť zmeny tak, aby sa alternatívni doručovatelia opäť dostali na trh. Slovensko, ktoré do 30 dní nepodniklo opravné kroky, preto môže čeliť sankciám.
Toto je šklbanie štátu. Štát nie je kura, ktoré obaríme a potom ošklbeme.
Robert Fico, predseda vlády