BRATISLAVA. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek ide v šľapajach premiéra tvrdo po cenách plynu. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) podľa neho nemôže byť v strate pri cenách, za ktoré nakupuje plyn od Gazpromu. Nákupná cena jedného kubíka plynu je totiž podľa neho takmer sedem korún, ale predáva sa takmer za trinásť.
„Kým Rusom, ktorí plyn dopravujú niekoľko tisíc kilometrov, stačí šesť korún a milimeter za hranicami na našom území už stojí takmer dvojnásobok, tak ako môže SPP tvrdiť, že je stratový,“ povedal Jahnátek v rozhovore pre Hospodárske noviny.
Plynári tvrdia, že to tak nie je. „Uvedená informácia o cene, za ktorú nakupuje SPP zemný plyn, nie je správna. Zmluvou so spoločnosťou Gazprom export sme však viazaní zachovať v tejto otázke obchodné tajomstvo,“ reagovalo tlačové oddelenie firmy.
Čo všetko si môže SPP účtovať
Plynárom sa nepáčia ani ďalšie ministrove tvrdenia. Jahnátek totiž neverí, že si SPP do ceny účtuje len to, čo tam naozaj patrí. „Túto výšku nákladov veľmi spochybňujem,“ povedal. V Dozornej rade SPP má však štát väčšinu, a to je to najlepšie miesto, odkiaľ sa dajú kontrolovať náklady.
„Cena za dodávku zemného plynu pozostáva z nákladov na nákup plynu, na prepravu, distribúciu, skladovanie a obsluhu zákazníkov,“ informovali plynári.
Na rozdiel od ministra hospodárstva tvrdia, že vzhľadom na to, že im regulačný úrad neschválil cenové návrhy, budú mať stratu vyše jednej miliardy. „V zmysle regulačných pravidiel má obchodník so zemným plynom nárok na zisk 0,174 koruny z predaného kubického metra,“ vyhlásila spoločnosť. Tento rok však regulačný úrad SPP už zamietol dva cenové návrhy, o treťom rozhoduje.
Plyn od Rusov kupujeme lacnejšie
Podľa ministra má SPP aj ďalšie rezervy. Plyn od Rusov plynári kupujú o desať percent lacnejšie ako okolité krajiny, na čom zarábajú zahraniční akcionári firmy, tvrdí. Hovorca rezortu Branislav Zvara naznačil, o aké zľavy by mohlo ísť: „SPP nakupoval zemný plyn od Gazpromexportu na základe dlhodobých kontraktov, ktoré dohodol ešte bývalý manažment tohto podniku, v časoch pred jeho privatizáciou.“
Podľa informácií SME ide o kontrakty na desať rokov, ktoré majú vypršať do konca tohto roka. Ich existencia však neznamená, že sa Slovenska netýka celosvetové zdražovanie plynu, ktoré súvisí s vývojom cien ropných produktov. Do vzorca, z ktorého sa ceny pre odberateľov Gazpromexportu počítajú, sa dostáva aj trhová cena plynu. Plynári preto tvrdia: „Nákupná cena plynu, ktorá sa mení na mesačnej báze, vzrástla od začiatku roka o viac ako 50 percent.“ Firma dodáva, že ceny na Slovensku sú jedny z najnižších v únii a spomedzi krajín V4 platíme za plyn najmenej.
Vláda ani regulačný úrad tieto argumenty však neuznávajú. Podľa premiéra Fica sú zahraniční akcionári SPP „nenažraní“ a úradu stále chýbajú od firmy dostatočné podklady pri zdôvodnení jej cenových návrhov.