BRATISLAVA. Príčiny, pre ktoré bol minulý týždeň navrhnutý, schválený a prezidentom podpísaný zákon o predkladaní cenových návrhov regulačnému úradu, inak vysvetľuje premiér Fico a inak minister hospodárstva Jahnátek.
Podľa premiéra Fica to bolo preto, lebo si Slovenský plynárenský priemysel napriek upozorneniam vlády opakovane dovolil predkladať regulačnému úradu návrhy na zvýšenie cien plynu pre domácnosti.
Minister Jahnátek sa premiérov motív snažil v nedeľu v STV zmierniť. Podľa jeho slov väčší vplyv na ceny chceli mať starostovia a primátori. Tí na mítingoch k rastúcim cenám energií argumentovali, „že za to nemôžu, lebo to urobil manažment a oni na valnom zhromaždení nemôžu reagovať, keďže to nebýva ich predmetom,“ tvrdil Jahnátek.
Takže vláda podľa ministra samosprávam teraz umožnila mať väčší vplyv na ceny tým, že o posielaní cenových návrhov regulačnému úradu nebudú rozhodovať predstavenstvá regulovaných subjektov, ale ich valné zhromaždenia. Na nich sedia zástupcovia samospráv.
Kto chcel väčší vplyv
O tom, že by so spôsobom podávania cenových návrhov mali nejaký problém, nevie nič predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. „Neviem, že by sme sa zaoberali takýmto bodom,“ povedal. Nevylúčil, že starostovia sa mohli ponosovať na ministrových mítingoch.
Starostovia a primátori majú vplyv najmä na ceny vodného a stočného a v niektorých prípadoch na ceny tepla. „Akcionári vodárenských spoločností na Slovensku, čiže mestá a obce, majú 100percentný vplyv a kompetencie na obsadzovanie orgánov firiem,“ povedala hovorkyňa Asociácie vodárenských spoločností Jana Štulajterová. Podľa jej slov sú tak „akcionári nielen informovaní o cenových návrhoch, ale sa s nimi aj stotožňujú. Z tohto pohľadu možno schválené zmeny považovať za nadbytočné“.
Zákon len komplikuje život
O tom, že by si zástupcovia samospráv nárokovali väčší vplyv na fungovanie teplární, doteraz nebola ani zmienka, povedal člen predstavenstva zväzu výrobcov tepla Rudolf Pradla. „Počujem prvýkrát, že by sa primátor staral do toho, aká je cenotvorba,“ povedal Pradla. Keby firmy takéto problémy mali, odzneli by podľa neho na valnom zhromaždení.
Pradlovi sa nový zákon nepáči. „Môže sa stať, že vo valnom zhromaždení bude viacero akcionárov, ktorí nevedia nič o nákladoch, legislatíve či o tom, čo vstupuje do ceny tepla,“ povedal. Kladie si aj ďalšiu otázku, či sa bude musieť valné zhromaždenie zvolávať zakaždým, keď regulátor návrh vráti.
Aj vodári vidia problém so zvolávaním valného zhromaždenia vždy, keď pôjde o ceny. „Valné zhromaždenie musí byť v zmysle stanov zvolávané predstavenstvom minimálne 30 dní pred jeho konaním,“ povedala Štulajterová. Zmena zákona tak podľa nej skomplikuje prípravu cenových návrhov z časového aj procedurálneho hľadiska.