Fico našiel bič na plynárov

O tom, koľko domácnosti zaplatia za plyn a elektrinu, doteraz rozhodoval regulačný úrad. O chvíľu budú môcť cenové návrhy blokovať zástupcovia štátu v energetických firmách. Hrozí tak medzinárodný spor.

Premiér a minister hospodárstva včera vo vláde presadili štátnu kontrolu cien plynu a elektriny.Premiér a minister hospodárstva včera vo vláde presadili štátnu kontrolu cien plynu a elektriny. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Menšinoví akcionári Slovenského plynárenského priemyslu Gaz de France a E.ON Ruhrgaz sú presvedčení, že im slovenská vláda ide obmedziť akcionárske práva. „Ešte raz žiadame Slovensko, aby rešpektovalo uzavreté medzinárodné kontrakty. Budeme analyzovať rozhodnutie vlády za účelom prípravy odpovedajúcich krokov na ochranu našich práv,“ povedala hovorkyňa Gaz de France Armelle Dillar.

Vláda včerajším rozhodnutím totiž preniesla rozhodovanie o cenových návrhoch z predstavenstva energetických firiem na ich valné zhromaždenia. To je škrt cez rozpočet zahraničným akcionárom SPP a distribučným spoločnostiam, ktorí majú nad firmami takzvanú manažérsku kontrolu. Tá znamená väčšinu zástupcov zahraničného akcionára v predstavenstve spoločnosti, ktoré prijíma všetky kľúčové rozhodnutia, vrátane návrhov na úpravu ceny energií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bez súhlasu vlády to nepôjde

Podľa vládneho návrhu zákona energetické firmy budú posielať cenové návrhy regulačnému úradu až potom, keď ich schváli valné zhromaždenie. Vláda tak bude môcť zahraničného akcionára účinne blokovať.

„V SPP má štát 51 percent a zahraniční akcionári 49 percent. Podľa akcionárskej zmluvy sa uznesenia na valnom zhromaždení prijímajú 52 percentami. Toľko nemá ani štát, ani zahraniční akcionári,“ vysvetlil premiér, prečo sa Nemci a Francúzi budú musieť dohodnúť s vládou, keď budú chcieť posielať cenové návrhy regulačnému úradu.

Plyn hore o 13 alebo 24 percent

Kontroverzný zákon predložil premiér Fico s ministrom hospodárstva Jahnátkom. Vyprovokoval ich k tomu SPP, ktorý si napriek Ficovým hrozbám dovolil predložiť v poradí tretí cenový návrh v tomto roku na zdraženie plynu pre domácnosti.

SkryťVypnúť reklamu

„Zahraniční akcionári SPP podali návrh na zvýšenie cien plynu pre domácnosti v dvoch variantoch. Prvý je okolo 13 a druhý 24 percent,“ povedal premiér. Drahší variant podľa jeho slov ráta s tým, že ľudia budú doplácať spätne aj za tento rok a lacnejšia verzia sa týka len budúcnosti.

Arbitráže, ktorou hrozia Nem­ci a Francúzi, sa premiér nebojí. „Kto všetko sa nám už vyhrážal žalobami. To nie je také jednoduché, štát je 51–per­cen­tný vlastník a zahraniční akcionári chcú nepochybne nerušene podnikať na našom území. Majú v rukách zlaté vajce,“ povedal.

Právnik Radoslav Procházka si nie je istý, či by vôbec zahraniční akcionári mohli niečo vysúdiť. „Zákonodarca smie na všeobecnej úrovni upraviť otázku, čo má v mene obchodnej spoločnosti robiť predstavenstvo a čo valné zhromaždenie,“ povedal. Podľa neho sa premiérovi zrejme podarilo nájsť riešenie, ako dosiahnuť cieľ a neposkytnúť zahraničnému akcionárovi priestor na efektívnu obranu. „Toto nové pravidlo do práv zahraničného akcionára nezasahuje spôsobom, voči ktorému by sa mohol úspešne brániť či už na domácom alebo medzinárodnom súde,“ zhodnotil Procházka.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanec SDKÚ Stanislav Janiš označil zákon za nebezpečnú propagandu, ktorou sa Slovensko vracia do čias, keď neexistoval regulačný úrad a ceny energií určovala vláda podľa politických priorít. „Keď vláda nedokázala zastaviť SPP, aby predkladal cenové návrhy regulačnému úradu, nastupuje politika,“ povedal Janiš. Parlament včera sporný zákon zaradil na rokovanie prebiehajúcej schôdze.

Obchodná spoločnosť môže podať návrh ceny podľa osobitného predpisu a iné návrhy v cenovom konaní Úradu pre reguláciu sieťových odvetví iba na základe uznesenia valného zhromaždenia.

Návrh osobitného zákona

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu