BRATISLAVA. V čase spomalenia hospodárskeho rastu, ku ktorému dochádza aj na Slovensku, sú v prvej línii ľudia, ktorí nemajú zmluvu s firmou, v ktorej pracujú, ale s agentúrou, ktorá ich danej firme prenajme. Preto sa im zvykne hovoriť „zamestnanci na lízing“. Ak firma narazí na problémy s odbytom, zbaví sa najskôr ich.
Takýchto lízingových zamestnancov je u nás podľa predsedu predstavenstva personálnej agentúry Trenkwalder Ľuboša Sirotu okolo 20 až 30tisíc. Spomedzi nich si kríza zatiaľ vybrala daň zhruba na tisícke.
Budú nezamestnaní
Darina Mokráňová z personálnej agentúry Index Nosluš tvrdí, že pokles dopytu o zamestnancov na lízing je najmä v automobilovom priemysle. Podrobnosti agentúry však nemôžu zverejňovať, lebo im v tom zabraňujú zmluvy s klientmi.
Samotné automobilky tvrdia, že neprepúšťajú ani riadnych, ani lízingových zamestnancov. „Vo Volkswagene nebol prepustený ani jeden interný či externý zamestnanec. Ani neplánujeme prepúšťať,“ povedala Miriam Repiská z tlačového oddelenia firmy.
V trnavskom Peugeote majú zhruba 200 „leasingových“ zamestnancov. „Ani ich sa súčasná situácia netýka,“ povedal nedávno hovorca spoločnosti Peter Švec.
V žilinskej Kii pracujú všetci na trvalý pracovný pomer a ich počet sa nemá meniť. To, že by kórejský výrobca škrtal výrobu, nepotvrdil ani jeho subdodávateľ. „Nezaznamenali sme žiadne znížené objednávky,“ povedal Patrik Puchoň z firmy Sewon ecs Slowakia.
Nateraz je pre zamestnancov na lízing bezpečný aj elektrotechnický priemysel. Spomedzi 4600 ľudí pracujúcich v Samsungu je 1700 externých. Výrobca zmeny nechystá. Dnes sa mu darí aj preto, že je pred Vianocami. „Ak hovoríme o televízoroch, v porovnaní s minulým rokom vzrástol objem výroby o 30 percent. Podobný trend bude nasledovať aj v ďalších mesiacoch,“ povedala Katarína Holecová z firmy.
O tom, že dočasných zamestnancov nepotrebuje tak ako doteraz, hovorí košický U. S. Steel. „Súčasná situácia si vyžaduje také opatrenia, aby sme plne využili našich zamestnancov,“ povedal hovorca firmy Ján Bača. Preto sa všetky práce a služby, ktoré vykonávali objednané firmy, buď odsunuli na neskôr, alebo ich budú robiť kmeňoví zamestnanci firmy.
Nezamestnanosť má rásť
Na rozdiel od hutníkov, vcelku pokojní môžu byť nateraz ľudia v stavebníctve. Hovorkyňa Skansky Magdaléna Dobišová tvrdí, že „firma neregistruje žiadne zmeny, čo sa týka zamestnancov – ani interných, ani externých“. Problémy v tejto oblasti nevidí ani Doprastav. „Podľa plánu stavebnej výroby na budúci rok máme dostatok výrobného programu, takže si myslím, že bude iba obvyklý útlm v zimných mesiacoch,“ povedal Miloš Petráš, ktorý v Doprastave riadi ľudské zdroje. V stavebníctve sa dočasní pracovníci vyskytujú počas sezóny, a tá teraz vrcholí. „Zamestnanci, ktorí sú na obdobie 8 mesiacov, sú momentálne zamestnaní,“ hovorí Petráš.
Ak sa pre krízu uvoľnia pracovné sily, môže z toho firma aj profitovať. „Trochu sa na to aj spoliehame, v poslednom čase sme najímali dosť nekvalifikovaných robotníkov,“ povedal.
Sirota tvrdí, že kríza si svoju daň na zamestnanosti ešte len vyberie, a to počas budúceho a začiatkom nasledujúceho roka. „Odhadujem, že o prácu môže prísť aj niekoľko desiatok tisíc ľudí,“ povedal. Bude sa to však týkať aj kmeňových zamestnancov.