BRATISLAVA. Zahraniční akcionári Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) už môžu držať v rukách ponuku od premiéra Fica. Ten chce kúpiť naspäť 49 percent akcií plynární, ktoré drží francúzsky Gaz de France a nemecký E.ON Ruhrgas.
Znamenalo by to, že vláda kúpi celý SPP, aj keď cieľom je chrániť slovenské domácnosti pred rastúcimi cenami plynu. V portfóliu SPP je aj dcérska spoločnosť Eustream, ktorá má na starosti prepravu plynu z Ruska ďalej do Európy. Z nej majú zahraniční akcionári najväčší úžitok. Ďalšia dcéra SPP – distribúcia – má na starosti dodávky plynu odberateľom na Slovensku.
Fico inú možnosť nezvažuje
Nie je jasné, prečo sa ponuka týka celého SPP a nielen distribúcie SPP. Tlačové oddelenie vlády odpovedalo tak, že neuvažuje o inej „verzii“ ako o kúpe celého 49percentného balíka SPP za pôvodnú cenu z roku 2002.
Hovorkyňa vlády Silvia Glendová zopakovala, že SPP dosiahol za minulý rok takmer 17-miliardový zisk. „Zahraniční akcionári evidentne nie sú spokojní a za každú cenu ho potrebujú zvýšiť asi o 200 miliónov korún,“ povedala. Francúzi a Nemci však hovoria o miliardovej strate, ktorú im spôsobil regulátor, keď im zakázal zdvihnúť ceny takmer o 20 percent. Či by predali aspoň túto časť, nie je jasné. Nemecký E.ON „nechcel špekulovať“, ale s Francúzmi sa zhoduje v tom, že na „Slovensko prišiel ako dlhodobý investor“. Ministerstvo hospodárstva, ktoré ponuku v piatok zahraničným akcionárom poslalo, vidí problém inde. „SPP je matka, distribúcia a Eustream sú dcérske spoločnosti. Plyn predáva matka,“ vysvetľoval včera hovorca rezortu Branislav Zvara, prečo problém s cenami rieši len odkúpenie celého SPP. Analytik INEKO Peter Goliaš si však myslí, že kúpa celých plynární má dôvod. „Premiérova logika je dosť viditeľná. Chce krížovo dotovať domácnosti zo ziskov na tranzite,“ povedal. Okrem toho, že sú krížové dotácie nelegálne, dotujú rovnako bohatých, ako aj chudobných.
Dotovaný plyn tiež poškodí výrobcov iných energetických zdrojov a deformuje investície ľudí. „Napríklad budú menej investovať do zatepľovania alebo neprejdú na kúrenie elektrinou a podobne,“ povedal Goliaš. Premiér pritom podľa neho môže aj dnes ceny dotovať zo štátneho rozpočtu.
Ide o dividendy?
Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu Ficovej vláde by sa neoplatilo kupovať distribučnú sieť SPP, lebo obchodné aktivity by ostali v matke – SPP.
Ak by chcela vláda dodávať na Slovensko „vlastný“ plyn, bez sprostredkovania, musela by ho od Gazpromu kúpiť priamo.
Keby sa teoreticky štát aj rozhodol byť obchodníkom a zároveň by dotoval ceny, musel by na to používať verejné zdroje. „Štát by na to mohol využiť dividendy z SPP – ale to už môže dnes. Takže, načo by to robil? Cieľom znárodnenia pravdepodobne nebude dodávka plynu domácnostiam, ale kontrola zisku celej skupiny SPP,“ myslí si Ďurana.