Krotiť paniku bol v Paríži aj Fico

Svetoví politici aj tento víkend hľadali správne gestá, ktoré by ešte pred otvorením búrz stlmili emócie a vrátili na finančný trh dôveru.

Premiér Robert Fico včera rokoval s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym či nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ako aj s ostatnými lídrami krajín eurozóny. Tí všetci sa totiž včera pokúšali v Paríži dohodnúť na spoločnom postupe proti finančnejPremiér Robert Fico včera rokoval s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym či nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, ako aj s ostatnými lídrami krajín eurozóny. Tí všetci sa totiž včera pokúšali v Paríži dohodnúť na spoločnom postupe proti finančnej (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Slovensko malo včera premiéru na stretnutí lídrov krajín eurozóny. Na mimoriadne krízové zasadnutie predstaviteľov krajín, ktoré používajú euro, pozval Roberta Fica francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Opatrenia, ktoré by mali pomôcť pokoju na finančných trhoch, a teda aj euru, by nemali naraziť na odpor Slovenska. Premiér o ich detailoch pred stretnutím s odvolaním sa na dôvernosť nehovoril. Summit sa skončil v noci nadnes.

Kto čo chce

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy včera povedal, že očakáva, že predstavitelia krajín eurozóny prídu s ambicióznym a koordinovaným plánom na riešenie krízy. Podľa ďalších informácií by mal Sarkozy v pondelok ohlásiť špecifické francúzske opatrenia pre domáci bankový sektor. Ako informovala agentúra AP, pôjde zrejme o vládne záruky na medzibankové úvery.

SkryťVypnúť reklamu

Veľká Británia, ktorá nie je v eurozóne, by zasa podľa domácej tlače mala dnes oznámiť, že prevezme väčšinovú kontrolu nad bankami Royal Bank of Scotland a HBOS, ktoré sú krízou najviac postihnuté. Britský premiér Gordon Brown pre noviny Britains Observer povedal, že, britský zásah by mohol byť akýmsi modelom. V tomto prípade ide o 50 miliárd libier (takmer 2 bilióny korún).

Očakáva sa, že v pondelok svoj záchranný plán predstaví v parlamente aj Nemecko. Špekulácie médií, že poskytne bankám finančnú pomoc vo výške 400 miliárd eur (12,05 bilióna korún) však nemecká kancelárka Angela Merkelová nechcela komentovať. Merkelová aj Sarkozy v sobotu odmietli návrh na vytvorenie spoločného európskeho finančného fondu na záchranu bánk. Merkelová však včera povedala, že je podľa nej lepšie, ak európske a svetové ekonomiky budú koordinovať svoje opatrenia proti kríze.

SkryťVypnúť reklamu

Príde aj Fico

S rovnakým presvedčením podporiť spoločný postup krajín eurozóny odchádzal včera na summit do Paríža aj slovenský premiér Robert Fico.

„Boli tu rozhodnutia niektorých členských štátov, ktoré neboli koordinované. Tento individualizmus spôsobil obrovské množstvo turbulencií a nedôvery. Išlo najmä o ochranu niektorých bánk,“ povedal Fico na včerajšej mimoriadnej tlačovej konferencii.

Okrem toho si chce Fico s partnermi vyjasniť aj názory, ktoré sa objavili pri stretnutí predstaviteľov Veľkej Británie, Francúzska, Talianska a Nemecka. Tu sa totiž hovorilo o uvoľnení záväzkov Paktu rastu a stability. Ten hovorí, že členské krajiny sú povinné znižovať deficit verejných financií každoročne o pol percenta.

„Chcem vedieť, či je to len názor týchto štyroch štátov, alebo bude inštitucionalizovaný, čo umožní krajinám vytvárať si predpoklady na riešenie kríz,“ povedal. Dodal, že koaličným partnerom sa už podarilo dohodnúť na budúročnom rozpočte. Ten má mať deficit 1,7 percenta hrubého domáceho produktu, čo je historicky nízka úroveň.

SkryťVypnúť reklamu

Fico: My áno a iní nie?

Premiér sa bude v Paríži zaujímať aj o maastrichtské kritériá, ktoré musí krajina dodržiavať, ak chce byť členom eurozóny. Fico je za to, aby tieto kritériá aj naďalej platili. „Pokiaľ ide o trojpercentný deficit, budeme ho určite podporovať. Jediná vec, o ktorej sme pripravení baviť sa, je, ako sa má vypočítavať miera inflácie, do ktorej sa má zmestiť štát, ktorý chce prijať euro,“ povedal.

Fico sa tak zrejme bude pýtať, „prečo od nás niekto požadoval počas 10–percentného hospodárskeho rastu takú infláciu a teraz sa hovorí, že to už možno nebude platiť“.

„Znamená to, že krajiny budú teraz môcť prekračovať trojpercentný deficit?“ položil si Fico otázku.

Kríza by mala byť podľa premiéra pre Slovensko v súčasnosti prioritou a vyzval, aby sa podľa toho správala aj opozícia. Viacerí jej predstavitelia totiž kritizovali zvýšenie ochrany vkladov v slovenských bankách z 90 na 100 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš v nedeľňajšej diskusnej relácii televízie Markíza povedal, že chápe, že vláda nemala inú možnosť. Po tom, čo podobné opatrenia prijali Írsko či Rakúsko, by Slováci mohli stratiť dôveru v štát i slovenské banky. „Lepším riešením by bolo zvýšenie hranice garancie, pretože už prípad Devín banky nás poučil, že pri vyplácaní vkladov klien­tom rezerva Fondu ochrany vkladov nestačila,“ povedal.

Mikloš: Z krízy môžeme profitovať

Opozičný poslanec hovorí, že keď budeme investovať do vzdelania a vedy a výskumu, dokážeme na tom byť lepšie.

Súčasná finančná kríza nie je len hrozbou, ale aj šancou, z ktorej by Slovensko mohlo napokon ešte profitovať. Povedal to v nedeľu v relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 poslanec za SDKÚ Ivan Mikloš. Bývalý minister financií poukázal na lepšiu situáciu v našich bankách, ako aj vo verejných financiách, ktorú pripisuje reformám pri vstupe do eurozóny a ozdraveniu a privatizácii štátnych bánk. Premiér Robert Fico včera na tlačovej konferencii povedal, že na rozdiel od Slovenska sú aj múdrejšie krajiny, ktoré si nechali aj vlastné banky. Mikloš však tvrdí, že Slovensku pomôže, „ak budeme robiť rozumnú politiku, zlepšovať podnikateľské prostredie, investovať do vzdelania, vedy, výskumu. Tým, že sme malá ekonomika, z toho môžeme profitovať.“

SkryťVypnúť reklamu

(sita)

Americká vláda chce akcie bánk

Rokovanie G7 neprinieslo konkrétne kroky, ktoré by najsilnejšie ekonomiky sveta mali podniknúť. Americký minister financií hovorí o odkúpení podielov v bankách.

Americký prezident George Bush v sobotu povedal, že krajiny G7 budú spolupracovať v boji s úverovou krízou. Predstavitelia siedmich najvyspelejších ekonomík sveta sa stretli v sobotu.

Bush na stretnutí upozornil, že vyriešenie úverových problémov nepríde okamžite. „Každý z vás chápe, že je to vážna globálna kríza, takže vyžaduje aj vážnu globálnu reakciu,“ povedal Bush. Je však presvedčený, že tieto silné ekonomiky problémy dokážu zdolať.

Šéf MMF: Je to len tak–tak

Úsilie bojovať spoločne proti kríze ocenil riaditeľ Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss–Kahn, podľa ktorého doterajšie opatrenia vrátane koordinovaného zníženia úrokových sadzieb nezabrali. „Rastúce obavy z insolvent­nosti množstva popredných amerických a európskych inštitúcií priviedli svetový finančný systém na pokraj „tavenia“ systému,“ povedal Strauss–Kahn.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrenia podľa neho nesplnili ani cieľ stabilizovať trhy a podporiť dôveru v banky.

„Preto budú v nasledujúcom období potrebné dodatočné kroky,“ povedal Strauss–Kahn, podľa ktorého sa v poslednom čase finančná kríza naopak ešte prehĺbila a dnes postihuje ešte viac častí svetového finančného systému, vrátane rozvíjajúcich sa trhov. Tie boli doteraz pred krízou chránené.

Pridá sa Čína aj India

Bush ocenil doterajšiu medzinárodnú spoluprácu a uviedol, že skupina G7 bude pracovať aj s rozšírenou skupinou známou ako G20, ktorá zahŕňa aj ďalšie veľké ekonomiky ako Čínu, Indiu či Rusko.

„Keďže naše štáty čelia výzvam zriedkavým pre jednotlivé finančné systémy, musíme ďalej pracovať spoločne a uistiť sa, že naše kroky sú skoordinované,“ povedal Bush. Dodal, že kroky jednej krajiny, nesmú podkopávať záujmy krajiny druhej. „V prepojenom svete žiaden štát nezíska tým, že potopí iný,“ varoval.

SkryťVypnúť reklamu

Rozruch vyvolal aj americký minister financií Henry Paulson, ktorý po stretnutí G7 povedal, že Washington pripravuje plány na nákup podielov vo finančných inštitúciách. Chce tak zlepšiť ich finančnú situá­ciu, ktorú zasiahli odpisy aktív súvisiacich s hypotékami. Podľa agentúry AP by americká vláda týmto spôsobom prvýkrát od hospodárskej krízy v tridsiatych rokoch vstúpila do bánk.

(sita,čtk)

Počiatek: Euro je ochranný štít

BPodľa ministra financií Jána Počiatka prijmeme euro v správnom čase, čo potvrdzuje naša relatívne dobrá pozícia v čase finančnej krízy.

Ako uviedol v relácii TV Markíza Na Telo, dobrý stav našej ekonomiky sa prejaví miernejším spomalením hospodárskeho rastu.

(sita)

Americký minister financií Henry Paulson po stretnutí G7 informoval o príprave plánov na to, aby americká vláda vstúpila do bánk aj podielom.

FOTO – REUTERS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 535
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 210
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 915
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 869
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 810
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu