BRATISLAVA. Stovky schátraných alebo nevyužívaných stavieb na Slovensku môžu v blízkej budúcnosti nadobudnúť nový účel. Objekty bývalých jaslí, škôl či policajných staníc môžu slúžiť ako domovy dôchodcov alebo iné zariadenia sociálnych služieb.
Dopyt po takýchto službách rastie. Ľudí, ktorí na starobu potrebujú cudziu pomoc, pribúda. Povinnosť zabezpečiť im ju majú obce a tie majú vo vlastníctve množstvo polorozpadnutých alebo prázdnych budov. Na ich rekonštrukciu však treba milióny korún a s časom sa tieto sumy len zvyšujú.
V Nitre chcú rekonštruovať chátrajúci objekt bývalej detskej nemocnice. Aby sa v ňom mohli usídliť dôchodcovia, mesto potrebuje vyše 122 miliónov korún (vyše štyri milióny eur).
Kto otáľa, bude platiť viac
To je dva razy toľko, koľko by si úprava budovy mohla vyžadovať v roku 2004, keď sa k nej mesto dostalo.
„Budem šťastný, keď sa to podarí, pretože doteraz sme z detskej nemocnice nemali nič, iba náklady na stráženie,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč.
V Michalovciach začali rekonštruovať bývalú škôlku už v roku 2006. Z takmer 16 miliónov korún, na ktoré vtedy odhadli náklady, však doteraz „prestavali“ asi štyri milióny.
„Snažíme sa získať ďalšie zdroje,“ povedala Mária Pavluvčíková z miestneho spolku Slovenského Červeného kríža, ktorý má dnes takmer 30-ročný objekt v dlhodobom nájme. Len vybaviť potrebné povolenia na prestavbu a urobiť verejné obstarávanie podľa nej trvalo takmer rok.
Dopyt po sociálnych službách prevyšuje možnosti zariadení, región Michaloviec nie je výnimkou.
„Existujúce kapacity sú nedostatočné, čakacie lehoty na umiestnenie sú dosť dlhé, nie každá rodina má možnosť 24hodinovej starostlivosti,“ dodáva Pavluvčíková.
Eurofondy pomôžu veľkým
Aj na vybudovanie alebo rekonštruovanie domovov dôchodcov môže prispieť Európska únia. V prvej výzve na čerpanie peňazí má ísť o viac ako 200 miliónov eur.
Väčšina dedín na Slovensku je však zatiaľ mimo hry, o tieto peniaze môžu žiadať len mestá a obce, ktoré majú viac ako päťtisíc obyvateľov.
Napríklad v Čertižnom v okrese Medzilaborce, kde chcú prestavať bývalú stanicu hraničnej polície, tak majú smolu. Obec nemá ani 400 obyvateľov.
„Momentálne nevieme, odkiaľ budeme čerpať finančné prostriedky na potrebné úpravy,“ povedala pre TASR pracovníčka obecného úradu Galina Vasilenková.
V Kozárovciach v okrese Levice chcú k staršiemu rodinnému domu, ktorý je už roky prázdny, pristavať jeden objekt. Peniaze na to však nemajú, a tak ani neinvestovali do projektovej dokumentácie.
„Do prípravy projektov budeme investovať len vtedy, ak budeme definitívne rozhodnutí ísť do výstavby bez partnera na projekte. Momentálne máme totiž rozbehnuté iné investičné akcie,“ povedal starosta Jozef Majer.
Primátor Nitry povedal, že projektový tím mesta už pripravuje podklady k žiadosti o peniaze z eurofondov. Samospráva chce takto získať viac ako 94 miliónov, zvyšok, necelých 28 miliónov, by doplatila zo svojho.