BRATISLAVA. Mesto Bratislava chce zadarmo na 50 rokov prenajať vyše 20-tisíc štvorcových metrov okolo hokejového štadióna na Tehelnom poli. Výmenou za symbolickú cenu má byť povinnosť investora nachystať areál na hokejové majstrovstvá. Postaviť tam teda dve tréningové haly, parkovisko, tlačové centrum či hotel.
Poslanci bratislavského zastupiteľstva na tento plán pristúpili napriek tomu, že záväzky investora sú v uznesení pomenované nekonkrétne. Ak by ich magistrát vsunul do konečného textu nájomnej zmluvy v takejto podobe, mesto by ich od firmy Tehelné pole vymáhalo ťažko. Vo firme, ktorej mesto pozemky za symbolických tisíc korún na rok prenajíma, vlastní 40 percent. Väčšinový podiel kontrolujú firmy Juraja Širokého.
Mesto: Nečakáme zisk
Štvorcový meter pozemku v bratislavskej štvrti Nové Mesto sa v súčasnosti predáva v rozmedzí 6 až 9tisíc korún. To znamená, že ak by mesto pozemky jednoducho predalo, čo je transakcia veľmi podobná prenájmu na 50 rokov, získalo by 120 až 180 miliónov korún.
Podriadení primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského nezisťovali, či pre mesto neexistuje aj iná možnosť, ako pozemky prevažne súkromnej firme fakticky darovať. Súťaž, v ktorej by investori ponúkli podmienky, za akých by zabezpečili potrebnú výstavbu, mesto neurobilo.
„Každý projekt, ktorý je zameraný na športovorekreačné aktivity, ktoré nie sú komerčné, bude mať takéto zvýhodnené nájomné,“ vysvetľuje stanovisko magistrát k prenájmu zadarmo na 50 rokov, ktoré nevzišlo zo súťaže, ale z dohody s podnikateľom Širokým.
Ďurkovského spolustraník, bratislavský poslanec Pavol Baxa (KDH), schvaľuje priamu dohodu so Širokého firmou. „Keby investoval súkromný investor a s ním by bolo treba uzavrieť verejnosúkromné partnerstvo, samotné súťaženie by trvalo pol roka až rok,“ povedal.
Sedí mu aj symbolická cena za prenájom. „Nebolo jej účelom, aby bola ekonomicky primeraná. Chápem to ako jeden z príspevkov mesta Bratislava k hokejovým majstrovstvám,“ povedal Baxa. Pozemky sa mu nezdajú lukratívne. Pýta sa, ako by na nich mohol investor zarábať, aby si vzápätí sám odpovedal: „Nanajvýš z toho hotela.“
Nad cenou prenájmu sa zamyslel poslanec za Smer František Dej. „Na zasadaní som položil otázku, či je správne, že to prenajímame za tisíc korún,“ povedal. Do budúcnosti je totiž možné, že na pozemku budú rôzne komerčné aktivity, „takže sa to asi dá zhodnotiť“. Hlasoval napokon za.
Investor očakáva, že sa mu investícia vráti. „Určite sa do toho ide s tým, aby výnosy boli. Tieto projekty však vynášajú zhruba po 20 až 30 rokoch,“ povedal Maroš Krajči, predseda predstavenstva Tehelného poľa a šéf hokejového klubu Slovan.
Na zmenu treba dvoch
Medzi poslancami, ktorí si nie sú istí, či je tisíc korún ročne dosť, je petržalský starosta Milan Ftáčnik, ktorý spolu so županom Vladimírom Bajanom tlačili na investíciu do haly v Petržalke, nie do starej haly.
„Je to lukratívny priestor v centre Bratislavy. Jeho hodnota sa zvýši aj pripravovanými investíciami, či už ide o rekonštrukciu štadióna, alebo futbalového štadióna,“ povedal jeho hovorca Ľubomír Andrássy.
Pri hlasovaní o prenájme sa zdržal aj takmer celý poslanecký klub SDKÚ. Podľa Lucie Žitňanskej poslancom chýbal dostatok informácií. „Každý prenájom pozemku musí byť transparentný a ekonomicky odôvodnený. Musí byť zrejmé, že tak, ako je to navrhnuté, je to pre mesto ekonomicky výhodné,“ povedala.