BRATISLAVA. Teplárne si tento rok prenášajú do cien tepla rastúce náklady na jeho výrobu. Tie priniesol drahší plyn. Slovenský zväz výrobcov tepla hovorí o 20–percentnom zvýšení cien, ktoré im za plyn účtuje Slovenský plynárenský priemysel (SPP).
Plynári zmeny v cenníkoch potvrdzujú: „Ceny za dodávku zemného plynu pre veľkoodberateľov, ako sú aj teplárne, sa menia na mesačnej báze podľa skutočného diania na svetových trhoch. Od januára do septembra tohto roku vzrástla cena pre tento segment zhruba o 25 percent,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.
Ceny stúpali celý rok
Aby domácnostiam teplo zdraželo, musí s tým súhlasiť Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. SPP aktuálny návrh na zvýšenie cien plynu pre domácnosti zdôvodňuje vyššími cenami od Gazpromu. Regulačnému úradu sa to nezdá. Teplárenským firmám, ktorých je vyše dvesto, však drahší plyn od SPP v nákladoch zväčša uznáva.
„Tento rok boli cenové návrhy teplárov spravidla len o nákladoch na zemný plyn,“ povedal podpredseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla Rudolf Pradla. „Nijako sa nemenili fixné náklady ani ich zhruba trojpercentný zisk.“
Niektoré teplárenské spoločnosti požiadali tento rok o zvýšenie ceny plynu už viackrát. V tomto období regulačný úrad vydáva znova cenové rozhodnutia.
„Situácia je komplikovaná a úrad ešte nevydal také množstvo súhlasov na zvýšenie ceny, že by to mohlo predstavovať nejakú reprezentatívnu vzorku,“ povedal Miroslav Lupták hovorca regulačného úradu.
Kde sa zdražovalo
Na webe úradu visí zoznam tých, o ktorých už rozhodol. Len v auguste je ich zhruba 50. V zozname sa striedajú firmy z Liptovského Mikuláša, Prievidze, Košíc, Myjavy či Čadce. Napríklad mestská teplárenská spoločnosť Čadca Zvýšila v jednej zo svojich kotolní cenu za teplo takmer o 40 percent.
Bytový podnik Liptovský Mikuláš na jednom zo svojich rozvodov tiež prekonal hranicu zdraženia o 30 percent, keď jeho cena z januára bola 369,8 koruny za gigajoul a od augusta už 498,6 koruny.
Zdražuje, ale menším tempom aj štátna Bratislavská teplárenská. K prvému zdraženiu došlo v marci. Teraz sa pripravuje ďalšie.
Minulý rok stál gigajoul tepla v priemere 650 korún. Tento rok by to už podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla malo byť 800 korún.
„Ak odhadneme ročnú spotrebu tepla v nezateplenom trojizbovom byte na 35 gigajoulov, tak zdraženie jedného gigajoulu tepla o sto korún predstavuje ročné zvýšenie výdavkov takejto domácnosti na vykurovanie o 3500 korún,“ povedal Vojtech Hollan z energy centra Bratislava. Dodáva však, že skutočná spotreba závisí od množstva ďalších faktorov.
Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že hovoriť o dvadsať či tridsaťpercentnom raste nie je na mieste, napríklad preto, že regulačný úrad vydáva rozhodnutia uprostred roka, a teda vyššie ceny sa nevzťahovali na časť vykurovacej sezóny január až február.
Preto ročné zúčtovanie takýto nárast vôbec nemusí odzrkadľovať.
Postupný nárast cien tepla Úrad vlády komentoval slovami, že „vláda vychádza z toho, že orgány regulačného úradu pri stanovovaní cien tepla zohľadňujú všetky relevantné faktory vrátane únosnosti miery zvýšenia cien tepla z hľadiska finančných možností spotrebiteľov,“ povedala hovorkyňa premiéra Silvia Glendová.