BRATISLAVA. Vzťahy medzi KDH a ich bývalými kolegami z KDS klesli v parlamente vo štvrtok na najnižšiu úroveň. Predsedníčka poslaneckého klubu KDH Mária Sabolová nazvala Pavla Minárika a Vladimíra Palka špinami a grázlami.
Reagovala tak na Palkove slová, že pri odvolávaní Minárika z funkcie predsedu parlamentného výboru a aj z funkcie člena výboru pre médiá si KDH porozumelo s Vladimírom Mečiarom.
Lipšic: Bojujme proti Ficovi
Na stranu KDS sa postavil aj Sabolovej kolega a podpredseda KDH Daniel Lipšic. Podľa neho by sa Sabolová mala za svoje výroky ospravedlniť.
„Nie je to v poriadku,“ povedal. Zároveň si myslí, že poslanci KDS si zvolili nesprávny terč. Lipšic povedal, že hlasoval proti tomu, aby bol Minárik odvolaný, a to isté urobili aj jeho kolegovia, ktorí sa skôr zdržali. Lipšic proti tomu vystúpil aj v pléne.
Palko hovorí, že ponižovanie Minárika odštartovala práve Sabolová, keď pred štyrmi mesiacmi na rokovaní poslaneckého grémia povedala, že by už nemal byť predsedom výboru. Vladimír Mečiar vzápätí predložil návrh na jeho odvolanie.
Minárik napokon skončí ako člen výboru pre verejnú správu.
„Naším politickým oponentom je vláda Roberta Fica, nie my navzájom v opozícii,“ hovorí Lipšic.
Ospravedlniť sa nechce
Sabolová sa za svoje výroky ospravedlňovať nemieni. „Všetko bolo povedané,“ hovorí o konflikte zo štvrtkového parlamentu.
Konflikt medzi ňou a palkovcami trvá už dlho. Prejavil sa aj pri spore, či má byť Minárik predsedom poslaneckého klubu ešte v čase, keď bol v KDH.
Predseda KDH Pavol Hrušovský na otázku, či by sa Sabolová nemala ospravedlniť, neodpovedá. Jeho hovorca len povedal, že KDH „sa nedá vyprovokovať výrokmi nezakladajúcimi sa na pravde“. Neslušné vyjadrenia podľa Hrušovského na pôdu parlamentu nepatria.
Podpredseda Martin Fronc povedal, že má informácie len z médií, a nebude sa vyjadrovať. Spýta sa však na to, čo sa stalo na predsedníctve. Pri takýchto situáciách treba podľa neho vedieť, či výrok nebol vyprovokovaný.
Špina a grázel zazneli v parlamente len niekoľko dní potom, čo minister Štefan Harabin povedal Lipšicovi, že je hajzeľ.