BRATISLAVA. Redaktor denníka SME si v utorok počas pojednávania musel vypnúť diktafón. Išlo o žalobu predsedu michalovského súdu Jozefa Soročinu na ministerstvo spravodlivosti. O zákaze rozhodla trebišovská sudkyňa Monika Koščová, ktorá to nevysvetlila.
„Je to dôvod na disciplinárne stíhanie sudkyne,“ myslí si Pavol Žilinčík z Centra pre práva občana Via Iuris. „Zdá sa mi nemožné, aby o takej notoricky známej skutočnosti sudkyňa nevedela, že nahrávanie pojednávania patrí medzi ústavné práva,“ hovorí Žilinčík. Potvrdil to aj Ústavný súd.
Koščovú nadriadení zatiaľ trestať nechcú. Bránia ju aj tým, že pôvodne Soročinov právny zástupca žiadal vylúčiť verejnosť úplne, pretože sa mali prejednávať „citlivé súkromné záležitosti žalobcu a jeho blízkych“. Sudkyňa verejnosť nevylúčila, ale zvukový záznam zakázala. „Redaktorovi nič nebránilo robiť si poznámky a informovať verejnosť,“ tvrdila hovorkyňa súdu Marcela Gálová.
Ústavný súd sa viackrát postavil na stranu občanov, ktorým sudcovia zakázali robiť zvukový záznam. Sudcov, ktorí to spravili, disciplinárne stíhali. O zákaze nesmú rozhodnúť svojvoľne. Zákon presne určuje aj dôvody vylúčenia verejnosti. Môže k tomu prísť, ak je ohrozená ochrana utajovaných skutočností, dôležitý záujem účastníkov konania alebo mravnosť.
„Keďže súd verejnosť nevylúčil a umožnil jej sledovať pojednávanie, nie je jasné, prečo neumožnil, aby robila záznam,“ povedal Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia.
Ústava hovorí aj o zákaze nahrávania, ale len ak je to nevyhnutné na ochranu práv osoby. Treba však posúdiť, či ochrana súkromia má byť nadradená právu na informácie. „Ide o špecifický prípad, ktorý je predmetom záujmu verejnosti. Právo na informácie má prednosť a nebol dôvod na zákaz nahrávania,“ tvrdí Wilfling.
Sudca žaluje ministerstvo spravodlivosti o desať miliónov korún. Dôvodom sú výroky exministra Daniela Lipšica, ktorý naňho podal trestné oznámenie. Soročina bol podozrivý z účasti na 30miliónovom poistnom podvode. Súd ho však nakoniec oslobodil a Soročina zažaloval aj rezort vnútra.
Na súde sa bránil tým, že po obvineniach sa mu známi začali vyhýbať a v dôsledku stresov ochorel na diabetes. Zástupkyňa ministerstva spravodlivosti nemala na Soročinu žiadne otázky. Rozhodnutie sudkyne ministerstvo ani včera nekomentovalo. Podľa hovorcu Michala Jurčiho nechce, aby začatie akéhokoľvek konania bolo vnímané ako zásah do nezávislosti rozhodovania súdov. Minister Štefan Harabin sa Soročinu v minulosti viackrát zastal a vyzdvihol jeho prácu.