BRATISLAVA. Mečiarova strana nechce komentovať klamstvá svojho nominanta, ministra spravodlivosti Štefana Harabina. Jeden z poslancov síce SME povedal, že Harabin to v posledných dňoch „prešvihol“, oficiálne však HZDS mlčí.
Väčšina oslovených poslancov sa včera o Harabinovi vôbec nechcela baviť. „Zavolajte hovorkyni strany,“ odkázal Jozef Halecký. „Mojou politickou parketou je verejná správa,“ reagoval Tibor Cabaj.
O čosi zhovorčivejšia bola poslankyňa Katarína Tóthová, ktorá si nemyslí, že Harabin je klamár. „Celá kauza je trochu zveličená.“ V čom konkrétne, nepovedala. Na otázku, či ministrovo konanie nepoškodzuje celú stranu, respektíve, či neuvažujú, že ho z funkcie predsa len stiahnu, Tóthová odpovedala: „K tejto téme sa už vyjadril predseda HZDS.“ Vladimír Mečiar povedal, že Harabin má aj naďalej podporu strany.
Dvojnásobný klamár
Prvýkrát Harabin klamal, keď popieral, že poslancovi Danielovi Lipšicovi (KDH) povedal: „Pôjdeš do basy, ty hajzeľ.“ Usvedčil ho zvukový záznam parlamentu.
Druhýkrát ho z klamstva usvedčil generálny prokurátor Dobroslav Trnka, keď potvrdil, že ministrov rozhovor s údajnou hlavou albánskej drogovej mafie na Slovensku Bakim Sadikim je v dohľadovom spise Generálnej prokuratúry.
Minister má napriek tomu popri HZDS podporu aj vo Ficovom Smere. Poslanec Boris Zala ešte v utorok hovoril, že Harabin by mal zvážiť, či zostane vo svojej funkcii. V stredu už tvrdil, že to nebola výzva na odstúpenie.
Harabina podržal aj premiér Robert Fico. „Premiér rešpektuje rozhodnutie Národnej rady, ktorá ministrovi nevyslovila nedôveru,“ povedala jeho hovorkyňa Silvia Glendová.
HZDS kauza neuškodí
Sociológ Pavel Haulík si myslí, že škandály ministra Harabina sa na aktuálnych preferenciách HZDS výraznejšie neprejavia. „V minulosti mali aj oveľa horšie kauzy. To jadro, ktoré strane zostalo, je však proti tomu imúnne,“ hovorí Haulík. Podľa neho je možné, že voliči to HZDS zrátajú vo voľbách v roku 2010, zatiaľ tomu však nič nenasvedčuje. „HZDS vždy klesali preferencie v dlhšom časovom horizonte.“
Haulík je presvedčený, že HZDS by mohol viac uškodiť vážny konflikt medzi Mečiarom a Ficom, respektíve rozpad koalície. „Voliči HZDS sú oveľa ľavicovejší ako voliči Smeru. Ak zostávajú pri Mečiarovi, tak paradoxne vďaka politike Fica.“
Podľa Haulíka si aj Fico dáva veľký pozor, kedy ísť do väčšieho konfliktu s Mečiarom. „V prípade Harabinových kontaktov to vyhodnotil tak, že ide o starú kauzu, ktorá navyše nemá až taký dosah na verejnú mienku.“
Sociológ je tiež presvedčený, že Fico nechce konať v kauzách, ktoré otvára opozícia. „Harabina však zrejme neodvolal aj preto, že za dva roky už muselo odísť viac ministrov, takže vláda, ktorej predsedá, by vyzerala ako slabá,“ myslí si Haulík.