BRATISLAVA. Premiéra Roberta Fica minulý štvrtok pokus zahraničných spolumajiteľov SPP o zvýšenie ceny plynu pre domácnosti rozčúlil natoľko, že ich vyzval, aby svoj podiel predali naspäť štátu.
„Páni z Ruhrgasu a Gaz de France, ak sa vám nepáči, že ste v roku 2007 zarobili iba 16,7 miliardy korún, tak nám to vráťte naspäť,“ povedal na adresu nemeckej a francúzskej firmy, ktoré držia 49 percent akcií Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Jeho nátlak zrejme nezabral.
Obe firmy svorne tvrdia, že podnikanie na Slovensku myslia vážne a odísť sa nechystajú.
„E.ON Ruhrgas prišiel na Slovensko ako dlhodobý investor a plánuje si svoj podiel v SPP udržať,“ povedal hovorca nemeckej firmy Adrian Schaffranietz. Jeho postoj potvrdilo aj Gaz de France.
Schaffranietz tiež dodal, že požiadavka SPP na takmer 20–percentný cenový nárast je oprávnená, pretože Slovensko nie je jediné, kde vyššie ceny ropy vyhnali nahor aj ceny plynu: „Chápeme obavy slovenskej vlády, avšak toto je svetový vývoj, od ktorého nemožno Slovensko oddeliť,“ povedal.
Tiež podľa neho nie sú patričné ďalšie požiadavky premiéra. Ficovi sa totiž nepáči, že napriek tomu, že štát má v SPP väčšinový podiel, v manažmente má menšinu a rozhodujúce slovo tak majú E.ON a a Gaz de France. Keby to tak nebolo, SPP by podľa neho zvýšenie cien nepožadoval.
Riešenie Fico vidí napríklad v zmene Obchodného zákonníka. „Požadovať, aby SPP svoj cenový návrh stiahla a rovnako tak zmeniť slovenskú legislatívu s cieľom zmeniť zmluvne dohodnutú manažérsku kontrolu nie je patričné,“ povedal Schaffranietz.
E.ON tiež naznačil, že niektoré zo snáh slovenskej vlády môžu znamenať porušovanie uzavretých zmlúv.
Podľa Schaffranietzových slov totiž E.ON očakáva, že členský štát Európskej únie bude rešpektovať základné princípy trhovej ekonomiky a „všetky jeho zmluvné povinnosti, ktoré vyplývajú z platných podpísaných zmlúv“.