Premiér bojovals manažérmi energetických firiem aj cez víkend. Dal najavo, že chce, aby tieto firmy riadil štát.
VADIČOV, BRATISLAVA. Deň po tom, čo Robert Fico požiadal zahraničných spolumajiteľov plynární, aby sa vzdali časti zisku a nezvyšovali cenu, pristúpil v sobotu na pôde predsedníctva jeho strany Smer k vyhrážkam. Manažérom Gaz de France a E.ON Ruhrgas odkázal, že buď stiahnu návrh na 20-percentné zvýšenie cien plynu pre domácnosti, alebo zmení zákony tak, aby to mohli urobiť jeho ľudia.
Avizoval zmenu Obchodného zákonníka, ktorá by štátu zabezpečila v predstavenstve SPP väčšinu kresiel, hoci dohody viazané na privatizáciu časti podniku hovoria opak. Varovania zahraničným spolumajiteľom energetických firiem napokon dupľoval pripomenutím možnosti zvýšenia daní pre energetikov. Okrem SPP uvažujú v súčasnosti o nových cenách pre domácnosti aj tri regionálne energetické podniky.
Pomôže Obchodný zákonník
Slovenská republika predala pred šiestimi rokmi len 49 percent akcií SPP, pretože zákon o strategických podnikoch viac nepovoľoval.
Novým vlastníkom rozvodných závodov však spolu s minoritnými balíkmi predala vláda aj manažérsku kontrolu, teda napríklad prísľub väčšiny hlasov v predstavenstve. Štát tým získal viac peňazí a prišiel o kontrolu nad firmou.
Akcionársku zmluvu medzi štátom a nemeckým a francúzskym plynárenským podnikom teraz chce Ficova vláda obísť zmenou zákona.
„Predsedníctvo Smeru žiada nominantov strany vo vláde a v parlamente, aby začali pripravovať legislatívne zmeny, ktoré zabezpečia štátu ako väčšinovému vlastníkovi väčšinové postavenie v rozhodujúcom orgáne SPP, v predstavenstve,“ čítal na tlačovej besede vyhlásenie šéf najsilnejšej vládnej strany.
Jadrom zmeny Obchodného zákonníka majú byť ustanovenia, podľa ktorých by viac akcií automaticky znamenalo viac miest v orgánoch firmy.
Nerovnaké podmienky
Právnik Marek Benedik si myslí, že to nebude také jednoduché. Ak premiér chce zmeniť podmienky len pre určité podniky alebo sektor, môže vyvolať rozpor s ústavným princípom generality. „Obchodný zákonník je preto zákonom, lebo obsahuje všeobecné pravidlá, teda nevzťahuje sa na konkrétny prípad,“ hovorí Benedik, podľa ktorého Fico tiež môže naraziť na rozpor s právnou istotou.
„Keby bola účelom zmeny Obchodného zákonníka snaha zmeniť akcionársku zmluvu, bolo by to napadnuteľné pre porušenie princípu právnej istoty,“ hovorí. Vysvetľuje, že investori platili za akcie s vedomím toho, že budú podniky kontrolovať.
Podobný názor má aj poslankyňa za SDKÚ Lucia Žitňanská: „Viem si predstaviť, že by to mohlo znamenať aj uplatňovanie si určitých nárokov na prípadnú náhradu škody od štátu. Môže sa to pritom stať aj pri iných akciových spoločnostiach než SPP,“ hovorí. Vysvetľuje, že zmenou zákona by sa zmenili pravidlá počas hry oproti tým, za ktorých zahraniční investori do našich akciových spoločností vstupovali. „To potom, samozrejme, mení hodnotu akcií,“ dodala.
Priamo v privatizačnej zmluve SPP nie sú klauzuly, ktoré by dávali možnosť automatických sankcií za jej nedodržanie. Investori by v rámci zmlúv o ochrane investícií museli dokazovať výšku škody, teda napríklad zníženie hodnoty ich podielov.
Ak by sa napríklad štátni manažéri rozhodli dotovať domácnosti na úkor podniku, bola by škoda jasne vyčísliteľná.
Úctu alebo zmenu
O probléme nedodržania slova vie aj premiér. Pripustil, že jeho návrh je tvrdým zásahom a jedným dychom dodal, že vláda aj strana chcú rešpektovať zásadu, že zmluvy sa musia dodržiavať a rešpektovať. „Chceme ako vláda, aj ako strana rešpektovať elementárnu zásadu, ktorá hovorí, že zmluvy sa musia dodržiavať a rešpektovať. Chceme mať úctu, ale keď nemá niekto úctu k štátu a k ľuďom a pri zisku takmer 17 miliárd korún príde s návrhom na 20percentné zvýšenie cien plynu, tak musí prísť takýto tvrdý zásah,“ povedal.
Analytik INESS Radovan Ďurana však takéto riešenie cien plynu nepovažuje za správne: „Štátne vlastníctvo nezníži ceny Gazpromu. Okrem toho vláda môže už dnes z miliardových dividend SPP financovať tie domácnosti, ktoré majú problém znášať náklady za vysoké ceny plynu aj pri minimálnej spotrebe.