BRATISLAVA. Robert Fico zmenil taktiku boja o lacný plyn pre ľudí. Už netvrdí, že na zdraženie plynu nie je žiadny dôvod.
Teraz žiada zahraničných akcionárov Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), aby stiahli svoj druhý návrh na takmer 20–percentné zvýšenie cien plynu pre domácnosti. Hovorí, že je to nehoráznosť.
Premiér ponúka odkúpenie
Zahraniční akcionári SPP – Gaz de France a nemecký E.On Ruhrgas – včera dostali od premiéra ponuku na spätný predaj 49 percent akcií firmy: „Ak sa vám nepáči, že ste v roku 2007 zarobili iba 16,7 miliardy slovenských korún, tak nám to vráťte naspäť. My vám zaplatíme tú istú cenu, za ktorú ste to kúpili od Slovenskej republiky – 130 miliárd korún vám zaplatíme.“
Reagoval tak na to, že SPP po prvom neúspešnom pokuse zdvihnúť ceny za plyn neustúpil, ale podal na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví nový cenový návrh. Na druhý pokus už išlo o 19,8–percentné zdraženie, čo je o takmer 4 percentá viac ako pôvodný návrh.
Fico: Chcú na domácnostiach vytĺcť pár miliónov
Práve tí sú totiž majiteľmi 49–percentného balíka akcií v niekdajšej štátnej firme. Fico tiež povedal, že ak sa SPP vráti do rúk štátu, postará sa o domácnosti inak ako zahraniční vlastníci, ktorým ide iba o zisk. Dôkazom toho je podľa premiéra aj fakt, že sa SPP ulakomilo na domácnosti, ktoré na objeme jeho zisku tvoria len zlomok.
„Na tých dvoch miliardách kubických metrov môže SPP zarobiť tak 250 až 280 miliónov korún,“ povedal Fico a opäť sa spýtal, či pri niekoľkonásobne vyššom celkovom zisku zahraniční vlastníci SPP „potrebujú ešte prísť s návrhom, aby na domácnostiach vytĺkli pár miliónov korún“.
Či sa SPP vráti do rúk štátu, nie je isté. „Výzva je pre akcionárov, nie pre samotné SPP,“ povedal Ľubomír Tuchscher z tlačového oddelenia firmy.
Vyjadril sa však k takmer 17–miliardovým minuloročným ziskom. Tie sú podľa premiéra neprimerané.
„Musíme oddeliť zisk, ktorý je vytvorený z prepravy a predaja plynu domácnostiam. Inak by to bolo v rozpore s európskou legislatívou,“ povedal Tuchscher. Rovnako protizákonné je podľa neho predávať pod cenu. „Hrozí, že sa pôjde do straty pre zvýšené náklady na nákup,“ povedal Tuchscher.
Plynári argumentujú tým, že predávať plyn domácnostiam so stratou nemôžu. Pripomínajú, že už v súčasnosti predávajú lacnejší plyn dôchodcom. Podľa slov šéfa predstavenstva SPP Bernda Wagnera ich to doteraz stálo 100 miliónov korún.
Zarába aj štát
Tuchscher tiež tvrdí, že zo ziskov SPP dostáva značnú časť aj štát. „Treba ešte pripomenúť, že z hrubého zisku má štát 19 percent v podobe dane z príjmu.“ Za minulý rok bol zisk po zdanení spomínaných 16,7 miliardy korún. Konsolidovaný zisk za celú firmu dosiahol po zdanení 19 miliárd.
Štát má však právo aj na svoje dividendy. Za minulý rok ich bolo prerozdelených vyše 18 miliárd korún, štátu pripadla z tejto sumy viac ako polovica.
Napriek protichodným názorom na rast cien plynu sa SPP a Fico zhodnú v jednom – obaja dúfajú, že vo veci rozhodne spravodlivo Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO)
„Vláda dáva plnú podporu ÚRSO, aby využil všetky prostriedky na to, aby preskúmal do akej miery je tento návrh opodstatenený do posledného haliera,“ povedal premiér
Tuchscher zas dúfa, že tak ako hovorí premiér, úrad presne a nezávisle posúdi cenový návrh SPP a zohľadní rastúce náklady na nákup plynu z Ruska. Rastúce ceny ropy sú totiž hlavným argumentom SPP v prospech vyšších cien. Plynári tvrdia, že zatiaľ čo ÚRSO určoval ceny pri odhade, že sa cena ropy bude tento rok pohybovať okolo 78 dolárov za barel, v reáli sa dostala aj na dvojnásobok.
„Dnes sa pohybuje okolo 115 dolárov za barel,“ tvrdí spoločnosť.
Fico tiež pripomenul, že za všetko v podstate môže opozícia, pretože práve za jej vlády sa „divoko privatizovalo“.
Opozičný poslanec za SDKÚ Stanislav Janiš zareagoval: „Tlačová beseda predsedu vlády si nežiada komentár, tá sa komentuje sama za seba.“