BRATISLAVA. Exkluzivitu notárom a advokátom chcel presadiť minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS.
Na vláde so svojím návrhom uspel, včerajší ústavnoprávny výbor naznačil, že pri prerokovaní v parlamente nemusí byť Harabin rovnako úspešný.
Protinávrh dala Tóthová
Protinávrh k Harabinovi dala poslankyňa HZDS Katarína Tóthová, teda členka strany, ktorá ministra nominovala. Kritizuje, že Harabinov návrh bol na hrane ústavy. „A ja som už dávnejšie povedala, že nemám rada riešenia na hrane ústavy,“ povedala Tóthová.
Hovorí, že všetci majú rovnaké práva a povinnosti pri nakladaní s majetkom, ako aj právo na rovnakú ochranu. Harabinov návrh nerieši zmluvy, ktorých účastníkom je štát. V takých prípadoch súhlas notára alebo advokáta nemal byť potrebný. Tóthová chce ponechať výber na občanovi. Nech sa sám rozhodne, či si dá zmluvu spísať u notára alebo advokáta. „Aspoň dovtedy, pokiaľ ministerstvo nepríde s návrhom, ktorý nebude na hrane ústavy,“ povedala.
Za Tóthovej návrh hlasovali aj zvyšní šiesti koaliční poslanci výboru. Podporila ju aj opozícia.
V pléne to môže byť inak
Hlasovanie vo výbore je dôležité pre ďalšie rokovanie v pléne. Býva návodom pre ostatných poslancov. Jana Laššáková zo Smeru hovorí, že na postoji koalície by sa už nemalo nič zmeniť. „Rokovali sme o tom aj v klube. Aj tam bola väčšina za riešenie, aby nebol monopol pre notárov a advokátov,“ povedala.
„Som z toho nepríjemne prekvapená,“ reagovala po výbore štátna tajomníčka ministerstva Anna Vitteková zo Smeru, ktorá zastupovala ministra. Bráni sa, že v návrhu nešlo o exkluzivitu pre notárov a advokátov, ale o zabránenie podvodom pri predaji nehnuteľností. Notári a advokáti mali niesť za zmluvy aj zodpovednosť. Ak by došlo k podvodu, škodu by občanovi zaplatili.
Prevody nehnuteľností by však zdraželi. Okrem poplatku pre realitnú kanceláriu by občania zaplatili najmenej 10tisíc korún za spísanie zmluvy.
Notári odchádzali sklamaní
Ešte sklamanejší ako štátna tajomníčka odchádzali z výboru notári a advokáti. „Zmenila sa vláda?“ pýtal sa kolegov prezident notárov Miroslav Duriš.
„Nech sa poslanci zamyslia, či im podvody vyhovujú. Mali historickú šancu zmeniť to,“ hovorí Duriš. Zvyšný týždeň do začiatku schôdze už vraj notári na lobing u poslancov nechcú využiť. „Ak je to zástupcom štátu jedno, že sú tu podvody, neporiadok a bordel, tak nám je to už potom fakt úplne jedno,“ povedal.