BRATISLAVA. Po tom, čo v pondelok katolícka cirkev skritizovala zámer ministra spravodlivosti Štefana Harabina zaviesť na Slovensku inštitút predmanželskej zmluvy, začína minister meniť svoje vyjadrenia.
Včera, po stretnutí s predstaviteľmi pravoslávnych, už Harabin nehovoril o predmanželskej zmluve, ale o „zmluve o majetkovom spoločenstve manželov“. Hlavný rozdiel je v tom, že v novom znení sa chce vyvarovať zmienke o tom, že zmluva bude poistkou pre rozvod. Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský totiž kritizoval, že zmluvy môžu podnecovať rozvodovosť.
„Ani slovko, ani zmienka nebude o tom, že je to úprava majetku pre prípad rozvodu,“ tvrdí Harabin. Povedal, že zmluvy by mali zakotviť dohodu manželov, že budú hospodáriť samostatne v existujúcom manželstve, ale vo zväzku chcú zotrvať.
Pôvodné argumenty
Začiatkom augusta, keď svoj zámer v rodinnom práve ministerstvo predstavilo, hovorilo aj o rozvodoch. Argumentovalo, že nová úprava nepovedie k zvýšeniu rozvodovosti, ale k jej zníženiu. „Vzťahy medzi manželmi budú jasnejšie a môžu sa odbúrať nepríjemné spory o majetok,“ povedala pred časom Jana Revayová z tlačového oddelenia ministerstva. „Ide o reakciu na potreby obyvateľstva a pritom je to bežný trend v Európe,“ dodala.
Po rokovaní s cirkvami Harabin hovoril, že nechce tvoriť legislatívu proti občanom. „Ani proti väčšinovému názoru občanov, preto teraz sondujeme názory.“ Minister má v pláne pozvať si zástupcov všetkých registrovaných cirkví.
Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Ján Kováčik priznáva, že takéto pozvánky nedostávajú od ministrov často. „Stáva sa to a robila to aj vláda Mikuláša Dzurindu,“ povedal Kováčik. Považuje za prirodzené, ak katolícku cirkev pri príprave zákonov, ktoré sa dotýkajú oblasti morálky, oslovia. Aj preto sa nedávno dostali katolícki biskupi do konfliktu s ministerstvom zdravotníctva, keď verejne odmietli ním predložený národný program sexuálneho zdravia.
Poradný hlas je v poriadku
Sociologička Mária Suríková zo Sociologického ústavu SAV si myslí, že ak ide o problémy, ktoré majú morálny podtón, malo by byť prirodzené, že minister popri štandardnom postupe odborníkmi, neziskovými organizáciami si pozve aj predstaviteľov cirkví. „Nemali by mať však silnejší hlas ako títo ostatní špecialisti.“
Pripomína, že Slovensko patrí medzi najreligióznejšie krajiny v Európe, čo dokázal aj prieskum Eurobarometer z roku 2005, v ktorom 61 percent občanov deklarovalo vieru v existenciu Boha. Okrem toho majú cirkvi dlhodobo dôveru väčšiny obyvateľov.
Nemusí to však znamenať, že sa zároveň všetci aj stotožňujú s názormi, ktoré predstavitelia cirkví prezentujú. „Je možné, že keby sa urobil výskum verejnej mienky, zrejme by prevažovali váhavé odpovede,“ predpokladá Suríková, podľa ktorej by dopyt po tomto inštitúte bol na Slovensku malý.