BRATISLAVA. Banky na Slovensku síce nemajú problém s peniazmi na požičiavanie, tak ako banky v eurozóne, predsa však budú musieť prispôsobiť cenu úverov.
To nemusia byť najlepšie podmienky na začiatok takých veľkých a drahých projektov formou verejnosúkromného partnerstva (PPP), ktorých vláda v poslednom čase rozbehla niekoľko. Ceny úverov totiž rastú a ešte zrejme aj budú. Banky v eurozóne totiž majú problém.
„Európske banky sa pasujú s nedostatkom zdrojov, a tak sú si ochotné požičiavať len za dosť vyššie sadzby, pričom ich nárast do určitej miery ovplyvnila aj hypotekárna kríza vo svete,“ vysvetľuje Eva Sárazová, analytička Poštovej banky.
Naše banky majú na požičiavanie, európske nie
O rozdieloch medzi našimi a európskymi bankami hovorí aj analytik Volksbank Vladimír Vaňo. Podľa neho majú európske banky požičaných od Európskej centrálnej banky 466 miliárd eur (vyše 14 biliónov korún), zatiaľ čo naše banky naopak ukladajú prebytočné peniaze, ktoré nie je komu požičať, do slovenskej centrálnej banky. V tomto prípade ide o 370 miliárd korún (12,28 miliardy eur). Práve pre nedostatok peňazí na požičiavanie a nedôveru európskych bánk sú úvery drahšie. Banky v Európe si navzájom požičajú peniaze na šesť mesiacov pri úroku 5,16 percenta.
Vaňo nevidí veľkú pravdepodobnosť, že by sa táto sadzba príliš znížila až do nášho vstupu do eurozóny. Naše banky, ktoré si požičajú peniaze pri 4,43percentných úrokoch, však budú musieť prijať európske úroky.
Od toho, za koľko si banky požičajú navzájom, sa odvíja aj cena úveru pre podnikateľov. Vyzerá to tak, že investovať sa momentálne nie veľmi oplatí.
Drahšie úvery sa môžu týkať aj PPP
Preto je otázne, či je práve vhodné obdobie rozbiehať také veľké a drahé PPPprojekty, ako je výstavba diaľnic za vyše 100 miliárd korún (3,3 miliardy eur).
Analytik Tatrabanky Róbert Prega tvrdí, že nárast nákladov môže byť ešte výraznejší pri dlhodobých úveroch. Dôvodom môžu byť vyššie príplatky spôsobené nedostatkom peňazí či vyššia riziková prirážka. „Vzhľadom na nárast rizikovej citlivosti investorov však cena úverových zdrojov pre súkromné firmy vzrástla od leta minulého roka výraznejšie než výnosy štátnych dlhopisov. Preto investori, ktorí sa chcú zapojiť do PPP projektov, môžu byť pod zvýšeným tlakom preniesť rastúce finančné náklady do celkovej ceny projektov,“ povedal Prega.
Súhlasí aj Vaňo, pripomína však, že investor má viaceré možnosti. Môže sa napríklad snažiť presvedčiť štát, aby mu poskytol určité garancie. „Štát je potom v nevýhodnej situácii, sám si totiž dokáže požičať lacnejšie,“ povedal.Ministerstvo dopravy na naše otázky včera nestihlo odpovedať.