BRATISLAVA. Podnikateľská aliancia chce vysvedčením upozorniť na to, že opatrenia vlády počas prvých dvoch rokov im podnikanie skôr sťažili. Svedčí o tom podľa nich index, ktorý na meranie kvality podnikateľského prostredia používajú. Jeho hodnota klesla o 6,5 bodu na súčasných 120. Slovenská ekonomika pritom najmä za minulý rok rekordne rástla. To však podľa Aliancie nemusí byť smerodajné.
„V ekonomike pretrvávajú zotrvačné procesy. Podnikateľské prostredie sa totiž v predchádzajúcom volebnom období zlepšovalo,“ povedal Róbert Kičina, výkonný riaditeľ Aliancie. Ak sa bude ďalej zhoršovať, môžeme očakávať problém. „Nie hneď, ale s odstupom dvoch až štyroch rokov,“ povedal.
Podnikatelia preto predpovedajú spomalenie ekonomiky. Z tohtoročných 7,5 percenta by do troch rokov mohla klesnúť na necelých 6 percent.
Samotný premiér Fico pritom prednedávnom vyzval ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, aby naďalej vykonával takú politiku, ktorá zabezpečí vysokú dynamiku hospodárskeho rastu. Na kontrole jeho rezortu ho tiež pochválil za to, že vytvoril viac pracovných miest: „Od nášho príchodu do vlády sme schválili 63 invetičných stimulov, ktoré majú vytvoriť vyše 20-tisíc pracovných miest.“
Boj s korupciou za 5
Podľa podnikateľov sa však o zlepšovaní podnikateľského prostredia nedá hovoriť. „Najhoršia položka je vymožiteľnosť práva, činnosť súdov, ale aj zrozumiteľnosť či použiteľnosť právnych predpisov,“ povedal Kičina. S ministerstvom spravodlivosti sa zhoduje v tom, že nejde len o problém tejto vlády.
„Ide o dlhodobý problém legislatívy, ktorá zapríčinila tento stav. Minister Štefan Harabin za dva roky predložil iba kvalitné zákony, ktoré tento neporiadok a chaos upravujú. Slovensko má problém s dĺžkou konania na súdoch, tá sa však za Harabina výrazne skrátila,“ povedal Michal Jurči, hovorca ministerstva.
Podľa podnikateľov problémom posledných rokov je najmä nedostatočné potláčanie korupcie. „Zlepšenia podnikatelia dodnes nevidia,“ povedal Kičina.
Vláda s hodnotením aliancie nesúhlasí Podľa hovorkyne premiéra Silvie Glendovej vláda nezvyšuje dane a poplatky, udržiava silný hospodársky rast, zavádza euro, buduje infraštruktúru. „To všetko sú opatrenia podporujúce stabilitu a rozvoj podnikateľského prostredia,“ povedala.
Za euro je jednotka
Podnikatelia však vládu aj chvália. „Napriek očakávaniam, dokázala udržať na uzde verejný rozpočet a podarilo sa priniesť euro,“ povedal Jozef Hajko z Podnikateľskej aliancie.
Ministerstvu financií však vyčítajú, že málo šetrí. Nepáčili sa im ani zmeny v zákone o dani z príjmov či odvody.
„V súčasnosti, keď je deficit v sociálnej poisťovni viac ako 20 miliárd korún, je problematické uvažovať o ich znížení,“ povedal na adresu odvodov hovorca ministerstva Miroslav Šmál.
Kritika podnikateľov sa obracia aj na školstvo. Firmám chýbajú kvalifikovaní zamestnanci. Zmena by podľa Dany Špankovej, hovorkyne ministerstva, mala prísť už v septembri. Vtedy začne platiť školská reforma a pripravuje sa aj osobitný zákon o odbornom vzdelávaní. Vďaka reforme by sa mali vo väčšej miere vyučovať cudzie jazyky a školy si budú aj viac konkurovať. To od nich chce aj Podnikateľská aliancia.
Kliknite - obrázok zväčšíte.