BRATISLAVA. Prezident Ivan Gašparovič včera vymenoval jedenásť sudcov bez časového obmedzenia. Pre ich nasledovníkov chce minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS opäť zaviesť skúšobnú lehotu.
Zvažuje, že lehota by nebola štvorročná ako kedysi, ale o rok dlhšia. Po jej skončení by o tom, kto sa stane sudcom bez časového obmedzenia, nerozhodoval minister, ale Súdna rada. Tak sa chce vyhnúť podozreniam z politických zásahov.
Harabin hovorí, že mnohí sudcovia nezvládajú svoju funkciu. Sudcovské skúšky zvládnu vynikajúco, ale v praxi nedokážu rozhodovať. O funkciu môžu prísť len v disciplinárnom konaní, ktoré trvá príliš dlho.
Čerstvo vymenovaný sudca Peter Sivák si nemyslí, že skúšky sa dajú oklamať. Či obstojí ako sudca, sa podľa neho ukáže až v praxi. Hovorí, že ako advokát mal dobrú prípravu. O návrate k skúšobným lehotám by podľa neho mali rozhodnúť odborníci, ktorí majú štatistiky.
Hrozí zásah do nezávislosti
Predseda Súdnej rady a šéf Najvyššieho súdu Milan Karabín so skúšobnou lehotou nesúhlasí. „Takéto riešenie nie je správne.“ Sudcovia by podľa neho pri rozhodovaní „pociťovali tlak a neistotu prameniacu z rozhodnutia iného orgánu po uplynutí skúšobnej lehoty“.
Súdna rada nie je zložená len zo sudcov, ale aj z členov, ktorých vymenúva vláda a prezident a volí Národná rada.
Skúšobné lehoty zrušili poslanci novelou ústavy v roku 2001. Dôvodom boli aj obavy zo zásahov do nezávislosti sudcov.
Poslanci Pavol Hrušovský, Peter Kresák, Ladislav Orosz a Ivan Šimko návrh obhajovali aj tým, že sudcovia v skúšobnej lehote sa obávali rozhodovať politické spory, aby neprišli o sudcovskú funkciu.
Hovorca ministra Michal Jurči o lehotách hovorí, že je to len návrh na diskusiu. Tvrdí, že takýto systém je vo viacerých demokratických krajinách. Zrušiť sudcov na skúšku sa pritom Slovensko zaviazalo aj v rokovaniach s Európskou úniou.
Starí zostanú
Lucia Žitňanská z SDKÚ vidí aj iný problém. „Návrat k skúšobnej lehote rieši len tých, ktorí prídu do systému a nie súčasných 1200 sudcov, medzi ktorými sú aj tí problémoví.“
Navrhuje dotiahnuť systém hodnotenia sudcov. „Ak by sudca klesol pod určitú hranicu, bol by to dôvod na skončenie funkcie.“ Prehodnotila by aj disciplinárne konania, lebo sudcovia sú ku kolegom väčšinou lojálni.
Autor: Veronika Šutková © SME