BRATISLAVA. Na včerajšej kontrole ministerstva hospodárstva premiér povedal, že bude zvažovať dodatočné zdanenie energetických monopolov. „Veď sa treba pozrieť na vývoj zisku v týchto monopoloch, kde sa nachádzajú.“ Premiér má už aj predstavu, ako by takto získané peniaze použil: pre sociálne najslabšie skupiny.
„Ten, kto zarába 100-tisíc, asi nepotrebuje, aby sme mu pomáhali. Ten, kto má desaťtisícový dôchodok, ale má auto, tak ten už asi patrí do pozície, že by už stálo za to rozmýšľať, ako mu pomôcť. Alebo mladá rodina s deťmi – nachádza sa v ťažkej sociálnej situácii. Sú to veci, na ktoré budem určite reagovať,“ povedal premiér.
Ale ktoré monopoly by mali byť viac zdanené a akou sadzbou, nepovedal.
Nič o tom zatiaľ nevie ani ministerstvo, ktoré má dane v kompetencii. „Ministerstvo financií zatiaľ s takouto požiadavkou nebolo oficiálne oslovené,“ povedal hovorca ministerstva Miroslav Šmál.
Podľa analytika inštitútu INESS by zasa takéto opatrenie pôsobilo demotivačne a viedlo k poklesu kvality a dostupnosti poskytovaných služieb. Dodal, že to nebude mať vplyv na samotnú výšku cien. Tie totiž stráži regulačný úrad.
Plynári chcú vyššie ceny
Pred premiérom však stojí oveľa reálnejší problém, ako sú úvahy o vyššom zdanení energetických monopolov. Slovenský plynárenský priemysel (SPP) už dlhšiu dobu avizuje, že ešte tohto roka podá na regulačný úrad návrh na zvýšenie cien plynu.
Čo si o tom premiér myslí, sa novinári včera od neho nedozvedeli. „Čakáme, aké návrhy budú podané. Nie sme nervózni. Vyvinieme maximálne úsilie, aby sme ľudí na Slovensku chránili, hoci sa nachádzame v ťažkom prostredí,“ povedal Fico.
Plynári sa však podľa všetkého o zvýšenie cien pokúsia. „Je tu významný tlak na ceny ropy, ktoré ovplyvňujú priamo ceny plynu, takže predpokladáme, že dokonca roka tieto ceny nevydržia,“ povedala hovorkyňa SPP Dana Kršáková.
S cenami ropy však súvisí najmä cena benzínu a nafty. O znížení nákladov motoristom cez zmenu spotrebnej dane premiér Fico neuvažuje.
„Špekulanti zdvíhajú ceny ropy. Pôjdeme teraz cestou, že cez spotrebnú daň znížime o korunu cenu benzínu a do troch dní máte cenu naspäť,“ odmietol takéto návrhy premiér Fico.
Podľa opozičného poslanca Stanislava Janiša z SDKÚ však Smer a zvlášť Robert Fico získavali na návrhoch na zníženie spotrebnej dane na pohonné látky v minulosti politické body. Dnes Robert Fico stavia svoju energetickú politiku inak.
Fico: Chceme s monopolmi konštruktívny koflikt
Lepšie ceny pre obyvateľov chce dosiahnuť bojom s energetickými monopolmi.
„Chceme byť s nimi v neustálom konštruktívnom konflikte, chceme na ne neustále vytvárať tlak,“ povedal premiér. Sťažoval sa tiež, že nie vždy cíti podporu štátom nominovaných ľudí, ktorí sedia v predstavenstvách týchto firiem.
„Sám to vidím, keď tlačíme na monopoly kvôli cenám“ povedal. Dôsledkom bude previerka ľudí na týchto postoch. Fico totiž požiadal ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka, aby nastavil kritériá hodnotenia, ktoré majú vypovedať o tom, ako pracujú, čo robia a čo urobili pre štát v týchto podnikoch. Minister hospodárstva potom bude mať za úlohu pripraviť prípadné personálne zmeny.
Minister Jahnátek prešiel vcelku Ficovou kontrolou ľahko. „Požiadal som pána ministra, aby naďalej vykonával takú politiku, ktorá zabezpečí vysokú dynamiku hospodárskeho rastu.“
Budeme zvažovať dodatočné zdaňovanie energetických monopolov. Treba sa pozrieť na ich vývoj zisku, kde sa nachádzajú.
Robert Fico, predseda vlády