BRATISLAVA. „Pán minister, nielen táto vláda, vy osobne ste mafia friendly,“ povedal včera poslanec KDH Daniel Lipšic ministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi, ktorého nominovalo HZDS.
Dôvodom jeho tvrdenia je kauza Bakiho Sadikiho z 90. rokov, ktorý je podozrivý, že šéfoval albánskej drogovej mafii na Slovensku. Obvinený je z obchodovania s drogami. Najvyšší súd však jeho prípad podľa Lipšica vrátil prokuratúre.
„Boli ste v priateľskom vzťahu s obvineným?“ pýtal sa Lipšic včera Harabina pred poslancami. Opýtal sa ho aj to, či mu poskytoval právne rady a či intervenoval u vtedajšieho ministra vnútra Ľudovíta Hudeka (HZDS), aby odpustil Sadikimu trest vyhostenia. Harabin mal odpovedať aj na to, či Hudekovo rozhodnutie faxovali z kancelárie Najvyššieho súdu.
Nevoľno
„Je mi zle, keď vás počúvam hovoriť o boji proti organizovanému zločinu. Je mi zle fyzicky, keď čítam vaše návrhy zákonov. Je mi zle, keď počúvam o vašich vzťahoch, kontaktoch a prepojeniach,“ povedal Lipšic.
Minister na obvinenia konkrétne neodpovedal. „Opätovne sa preukazuje, že pán Lipšic je klamár, klamár a klamár.“ Ako dôkaz poslancom ukázal kópiu svojej bezpečnostnej previerky. Dostal ju v januári 2007, na čele Národného bezpečnostného úradu bol už vtedy nominant HZDS František Blanárik.
Bez obáv
Harabin hovorí, že si previerku nechal urobiť, aby Lipšic už naňho nemohol útočiť, že sa previerky bojí. „Keby čo len špička pravdy na tom bola, tak previerku nedostanem.“
Kontakty na mafiu sú dôvodom, prečo by NBÚ previerku nemala dať. Lipšic sa chce preto informovať, ako úrad v takýchto prípadoch koná. „Bol by to medzinárodný škandál, ak by pri previerkach bral zreteľ aj na politické postavenie osôb.“
Podľa informácií SME sa Harabin pozná s manželkou Sadikiho. Na otázku, či je to pravda, hovorca ministra Michal Jurči priamo neodpovedal. „Minister je známy v pravoslávnej komunite ako človek, ktorý podporuje cirkev a aktivity, a ako odporca nezávislého Kosova.“ Podľa neho by Harabin nikdy nepomohol dílerovi kosovskému Albáncovi, ktorý mal z týchto peňazí financovať aktivity proti Srbom. „V tom čase bol iba radovým sudcom na Najvyššom súde. Začínal a Hudeka nepoznal,“ povedal.