
Námestníčku generálneho prokurátora Číny Hu Khehui pozval Milan Hanzel. Pred ňou tu už bol podpredseda Najvyššieho súdu Číny.
FOTO SME – PAVOL MAJER
BRATISLAVA – Na pozvanie generálneho prokurátora Milana Hanzela prišla včera na návštevu Slovenska námestníčka generálneho prokurátora Číny Hu Khehui. Ide už o druhú návštevu vysokopostaveného čínskeho predstaviteľa v posledných mesiacoch. V novembri bol na Slovensku podpredseda Najvyššieho súdu Číny Tang Dehuo, ktorého pozval predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin.
Hu Khehui sa včera stretla s vicepremiérom Ľubomírom Fogašom a diskutovala s ním o postavení prokuratúry u nás. „Vypočul som si informácie o tom, aké je postavenie prokuratúry v Číne. Na podpis sa pripravuje dohoda medzi prokuratúrami, ktorá má umožniť dlhodobejší dialóg,“ povedal Fogaš. Podľa neho sa diskusia zamerala aj na vzťahy krajín. Fogaš ich hodnotil pozitívne a povedal, že by bolo vhodné, aby sa prejavili v obchodnej oblasti.
Na stretnutí nezaznela téma dodržiavania ľudských práv v Číne. Fogaš: „Špeciálne sme o ľudských právach nehovorili. Informoval som len o našej prokuratúre v súvislosti s ochranou základných ľudských práv.“
Na otázku, prečo čínska polícia ostro zakročila a robí opatrenia proti členom náboženskej sekty Fa-lung-kung, Hu Khehui odpovedala: „Ide o kacírsku sektu, ktorá poškodzuje zdravie ľudu a vyvoláva nepokoje v spoločnosti. Naša vláda urobila veľmi rozhodné opatrenia, aby túto kacírsku sektu zrušila.“ V prvej polovici minulého roka zatkla čínska polícia niekoľko desiatok duchovných vodcov a prezident Ťiang Ce-min sektu zakázal. Odvtedy sa v čínskych mestách konajú tiché protesty jej členov proti konaniu úradov. Podľa niektorých informácií zomrelo vo väzniciach a na policajných staniciach niekoľko zatknutých členov sekty.
V Číne ročne popravia okolo 18-tisíc ľudí. Často sa tak stáva po krátkych súdnych procesoch. Na stav ľudských práv v Číne už dlho upozorňujú mimovládne organizácie a rôzne medzinárodné inštitúcie.
(ldi)